Zprávy

Podvodník prodává byty ve Strojaři. Hotelový dům přitom patří městu Přerov

Nabízí k prodeji to, co mu nepatří. Neznámý „obchodník“ se snaží rozprodat Přerovu doslova pod rukama opuštěný hotelový dům Strojař, který je v majetku města. K tomu účelu si vytvořil i důvěryhodně vypadající webové stránky, na nichž nabízí 104 bytů, které se nacházejí v devíti nadzemních podlažích. Zástupci města budou kontaktovat Policii ČR - chtějí vědět, kdo se snaží takto svévolně prodávat dům, v němž mu nepatří ani centimetr čtvereční.

Slavná budoucnost, rozpačitá současnost a strach z budoucnosti. Město Přerov dosud problém Strojaře nevyřešilo. Foto zdroj: prerov.eu

„Nové byty v atraktivní lokalitě v centru města Přerova nabídnou bydlení s vlastním parkováním v uzavřeném areálu s komunitní zahradou.  V resortu Strojař vzniknou nové komerční prostory pro fitness a wellness centrum, prostory pro obchody a služby, prostory kanceláří, prostor pro ordinaci, stravování a kavárnu,“ píše se na stránkách „resortu Strojař“.

Ten, kdo nabídku vyslyšel, si mohl zajistit členství v družstvu s právem užívání bytu. Poptávkový formulář i rezervační smlouva je součástí webu – stačí rozkliknout, vyplnit, zaplatit základní členský vklad ve výši 10 tisíc korun a pak uhradit podle velikosti bytu 415 tisíc korun až 1 milion 329 tisíc.

„Stránky nabízejí i vizualizace s přesnými rozměry bytů, a to od garsonek až po 3 + 1. Zájemci si podle této nabídky mohou vybrat konkrétní byt, ten si zamluvit a rozhodnout se, jestli rekonstrukci zvládnou svépomocí, nebo si ji od firmy objednají na klíč,“ říká radní Michal Zácha. Projekt dokonce počítá s asistovaným bydlením pro nemohoucí a osoby se zdravotním postižením nebo omezením, kteří se podle „prodejce“ mohou těšit na nepřetržité připojení k internímu pohotovostnímu centru. Cílí i na staré lidi, kterým zaručuje klid v uzavřené zahradě v centru města.

Chátrá hotel i přilehlá restaurace. Jde o další vřed v lukrativním širším centru města Přerova. Areál je dnes na odpis a zřejmě ho nečeká nic jiného než velmi nákladná demolice. Narozdíl od solidních investorů přitahuje vandaly a bezdomovce. Největší strach mají místní ze vzniku další ubytovny pro sociální případy. Foto: MMPř


Háček je v tom, že hotel patří Přerovu a aktuálně se ani o žádném prodeji nejedná

Kdo byty nabízí, není přerovským radním známo, nicméně pod nabídkou je uvedena firma LEDCOLOR M & E, která je na webu lehce dohledatelná – sídlí v Kosmákově ulici v Přerově a podle informací z internetu se zabývá výrobou velkoplošných obrazovek pro reklamní účely a poskytuje kompletní elektro služby. „Nevíme, jestli už byty prodávají, nebo jaký je jejich cíl, nicméně nikdo nemůže touto formou nabízet nemovitost, která už šestým rokem patří Přerovu. Sami jsme firmu nekontaktovali, šetření necháme na Policii ČR,“ konstatoval primátor Petr Měřínský (ANO 2011).


Z ubytovny pro zaměstnance strojíren se časem stalo velké břímě

Panelový dům Strojař byl postaven v roce 1968 jako svobodárna pro zaměstnance Přerovských strojíren. V roce 2000 ho získala do majetku armáda, která zde ubytovávala své vojáky z nedaleké vrtulníkové základny. I ta v Bochoři byla zrušena. Od armády koupilo Strojař za 42 a půl milionu korun město Přerov, primárně z obavy, aby budova neskončila v rukách spekulantů, kteří do ní nastěhují nepřízpusobivé a jiné sociální případy. Platby za nájem jsou přitom hrazeny z dávek, na ně bere stát peníze z daní občanů. Jde o výnosný byznys s chudobou, který platí pracující lidi a firmy. 

„Zastupitelé se v roce 2015 obávali, že by v objektu mohla vzniknout ubytovna, která by do Přerova přilákala stovky sociálně slabých a potenciálně problémových lidí. Proto hlasovali pro koupi,“ vzpomněl vedoucí odboru majetku města Miloslav Dohnal. V průběhu let zástupci Přerova přicházeli s nápady, jaká forma bydlení by mohla v nevyužívaném objektu vzniknout, ale žádný plán prozatím z důvodu finanční náročnosti neprošel.

S posledním záměrem se přihlásilo Stavební bytové družstvo Impuls, které letos v dubnu projevilo o Strojař zájem – pro zastupitele byl ale investor málo důvěryhodný a ruku pro prodej proto nezvedli. 


Strach z další ubytovny pro sociální případy 

Strojař tak dodnes znamená pro město Přerov nevyřešený problém. Jediné, na čem se vedení města dosud dlouhodobě shoduje je zabránit vzniku dalšího ghetta, ubytovny pro nepřizpůsobivé obyvatele.  Aktuálně přerovští silami městské policie hlídají betonové monstrum před nastěhováním bezdomovců, kteří by se tam rádi v chladnějším měsících usadili. Dříve se Strojař stával také objektem zájmu vandalů. 


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA Huhnak