Zprávy

Kraj spouští pilotní projekt testování žáků středních škol

Olomoucký kraj ve spolupráci s Ústavem translační a molekulární medicíny a Fakultní nemocnicí Olomouc spouští projekt testování žáků středních škol na covid-19. To bude probíhat pomocí kloktacích PCR testů, a pokud se postup osvědčí, může urychlit návrat žáků maturitních ročníků k prezenční formě vyučování.

Foto: Ilustrační obrázek

„Po dohodě s Ústavem molekulární a translační medicíny otestujeme tento týden studenty čtvrtých ročníků středních škol v Olomouci. Navržený postup je nejjednodušší možný a bude simulovat budoucí reálné testování školáků v postupně otvíraných školách. Aby studenti věděli, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test, připravili jsme pro ně také krátké instruktážní video, které je k vidění na KrajPomaha.cz,“ vysvětlil Josef Suchánek (Piráti + STAN), hejtman Olomouckého kraje.

Instruktážní video ke Kloktacím testům pro středoškoláky. Zdroj: youtube.com

Výhodou kloktacích testů je dostupnost, snadnost odběru i rychlost vyšetření vzorků. „Materiál dokážeme vyhodnotit během jediného dne, a to s velkou přesností,“ uvedl Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci.


Testy jako podmínka návratu do škol

Do pilotní fáze projektu se může zapojit až tisíc studentů. „Pokud se postup osvědčí, může studentům otevřít cestu do škol. Výsledky pilotního testování poskytneme vládě,“ dodal Aleš Jakubec (TOP09), radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

První školáci se do testování zapojí v úterý 16. února. Vzorky si odeberou doma a ve škole je odevzdají. Ta je pak předá k vyhodnocení. „Rozhodli jsme se společný projekt Olomouckého kraje a fakultní nemocnice podpořit, protože může významně urychlit návrat prezenční výuky. Samotné testování žáků je dobrovolné,“ uvedl Karel Goš, ředitel Gymnázia Olomouc - Hejčín.


Kritika ochrany údajů o testovaných osobách

Záhy po zveřejnění informace o zkušebním režimu kloktacím testem se ozvaly kritické hlasy vůči neřešené ochraně osobních údajů. Podle kritiků je systém nedomyšlený a vyvolává nebezpečí zneužití testovaných osob z hlediska nakládání s jejich osobními údaji. Testy totiž podle kritiků mohou bez vědomí dítěte, případně jeho rodičů, do nepovolaných rukou poskytnout údaje o DNA a další biologické informace o testovaném jedinci.

Tyto argumenty jsou podle odborníků nesmyslné a spekulativní. Podle expertů podporujících pilotní testování jde o běžnou proceduru zaváděnou jiným způsobem v terénu. Podobné obavy by podle nich mohl mít každý vyšetřený člověk v jakémkoliv testování. Zastánci testování zdůrazňují také jeho dobrovolnost. 


INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.