Dokument Kamarádi v ghettu zachycuje společenský problém, jenž rezonuje nejen v Přerově, ale i v celé České republice. Nesmyslné demolice lidských obydlí a přidělování nových nájemních bytů státem často vedou k vytváření dalších ghett, čímž se celá společnost pohybuje v bludném kruhu. Film je výsledkem desetiletého časosběrného natáčení od září 2010 do září 2020 a představuje celovečerní debut režiséra Tomáše Vynikala, který v rozhovoru přináší nejen pohled na průběh natáčení.
Zajímalo nás proč se film týkající Přerova nebude promítat také v kině Hvězda: "Vedoucí kina Hvězda v Přerově film odmítla a zdůvodnila, že bude sál prázdný nebo s malým počtem diváků. Nabídla nájemné to je však neakceptovatelné z mé strany, nedisponují velkými finančními prostředky. Film do kin nabízím v rámci Unie filmových distributorů, kde se neřeší nájemné. V Přerově proběhly v roce 2024 dvě neveřejné projekce první v ghettu na Husově ulici a druhá v Romském komunitním centru Lačo jilo (Charita Přerov). Na projekci 10. 2. 2025 ve Zlíně byli zástupci Magistrátu města Přerova a také si myslí, že na projekci v kině Hvězda by přišlo minimum lidí z Přerova. Z tohoto důvodu nabízejí pouze výše uvedené nájemné. Z mé strany bude snaha domluvit alternativní místo pro projekci v Přerově např. kavárnu," říká režisér Tomáš Vynikal.
Jaká cesta vedla k natáčení dokumentu o ghettu na Škodově ulici v Přerově?
Úplně klíčový moment byl první den na Ateliéru Audiovizuální tvorby Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pan profesor Ján Grečnár mluvil o tom, že cesta ke kvalitnímu filmovému dílu je velmi náročná. Především zdůraznil, že pro to, aby se dílo prosadilo v konkurenci, je velmi důležité vybrat téma, které je originální, Dále je třeba být precizní v oblasti vývoje i výroby filmu. A také zohlednit ekonomickou stránku díla, aby byl film realizovatelný. Poukazoval na to, že film má mít dopředu jasnou distribuční linii a diváckou cílovou skupinu. Dále jestli film půjde na festivaly, kina, televizi a další platformy. Původně jsem chtěl natáčet o Aralském jezeru, které kvůli odvodnění pro pěstování bavlníku extrémně vysychá. Tento projekt byl však málo reálný a finančně velmi náročný. Po nějakém čase jsem narazil na tématiku ghett, pochopil jsem, že zde je prostor, a začal jsem hledat vhodnou lokalitu. První mě napadl Přerov, protože jsem zde studoval střední školu a Škodovu ulici jsem dobře znal. Ghetto na Škodově ulici mi přišlo nejvhodnější, protože v roce 2007 bylo prodáno i s obyvateli a dal se očekávat dramatický vývoj.
Jaký byl první natáčecí den v Přerově?
Samotnému natáčení předcházely konzultace se Zdeňkem Eichlerem, kterého jsem znal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, a dále s Robinem Závodným, který mi doporučoval studiu filmu ve Zlíně. Prvního dne se v ghettu na Škodově ulici s námi téměř nikdo nechtěl bavit. Výjimkou byl jeden pán, který ale v ghettu nebydlel. Asi po půl hodině jsme navštívili ghetto na Kojetínské ulici, kde byli obyvatelé velmi hovorní a dokonce nám jedna rodina ukázal byt po rekonstrukci. Natáčení pokračovalo návštěvou pobočky nevládní neziskové organizace Člověk v tísni, kde byl velmi ochotný pan Michal Láš. Poslední zastávkou bylo ghetto na Husově ulici.
Co jste v průběhu natáčení považoval za největší problém?
Při natáčení se vystřídalo více než deset lidí na různých pozicích. Spolupracovníci odpadali a nechtěli pokračovat s důvodu chování místních obyvatel. Největší zásluhy ze spolupracovníků náleží Šimonu Papouškovi.
Kolik jste celkem natočili materiálu?
Celkem přes 300 hodin. Potíž byla v tom, že s obyvateli ghetta je velmi špatná domluva dopředu, a proto vše probíhalo dosti nahodile. To znamená, že jsem přijel do ghetta a natáčel jsem koho jsem potkal. Až postupem času jsem si vybral konkrétní postavy pro příběh, které jsem se snažil po příjezdu vyhledat a často to nebylo úspěšné. Až díky vysokému počtu natáčecích dní se podařilo najít konkrétní lidi v době, kdy mají čas pro natáčení.
Tomáš Vynikal
S natáčením začínal na přelomu základní a střední školy. V letech 2005 a 2006 byl osobním žákem fotografa Tomáše Vážana. Na podzim roku 2006 se na festivalu Academia film Olomouc osobně setkal s producentem Norbertem Theo Auerbachem, který mu radami pomohl s produkcí dokumentárního filmu Nemocnice na konci světa (2008) v režii Otakara Štěrby. Film byl vybrán mezi 41 nejlepší filmů o horách za rok 2009 na festivalu Trento Film Festival v Itálii. V září 2008 byl přijat jako kameraman a reportér do společnosti Aktuálně.cz. V roce 2009 nastoupil na Ateliér audiovize na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde spolupracoval s kameramanem Jurajem Fándlim a fotografem Pavlem Diasem. Zabývá se také ochranou přírody. Před zrušením roku 2003 zachránil přírodní památku Tučapská skalka. Prosadil také vyhlášení evropsky významné lokality Deylův ostrůvek (vyhlášeno v roce 2012).
Festivalová a distribuční cesta filmu
Dokument se již dočkal několika významných premiér a promítání:
- Světová premiéra: 29. 4. 2024, Riga Pasaules Film Festival, Lotyšsko
- Česká premiéra: 16. 7. 2024, Kino Jitřenka Semily
- Pražská premiéra: 19. 8. 2024, Kino Světozor
- Německá premiéra: 23. a 25. 10. 2024, 8th International Festival of Romani Film, kino Babylon, Berlín (přibližně 100 diváků)
V rámci plánované distribuce se film představí českým divákům na několika projekcích:
- 10. února 2025, 19:00 – Velkokavárna Gulliver, Zlín (vstupné dobrovolné)
- 26. února 2025, 20:30 – Bio Central, Hradec Králové (vstupné 160 Kč)
- 3. března 2025, 20:15 – Kino Art, Brno (vstupné 140 Kč)
Na vybraných projekcích bude osobně přítomen i režisér Tomáš Vynikal, což divákům nabídne jedinečnou příležitost diskutovat o filmu přímo s jeho autorem.
Politické souvislosti a zúčastněné osobnosti:
V dokumentu vystupují také bývalí i současní političtí představitelé města Přerova, mezi nimi:
- Jiří Lajtoch
- Vladimír Puchalský
- Petr Měřínský
- Helena Netopilová
Film Kamarádi v ghettu nabízí nejen hluboký pohled na sociální problematiku romských komunit, ale také zrcadlí širší společenské mechanismy, které vedou k jejich marginalizaci. Dokument je silnou výpovědí o současné realitě a nepochybně vzbudí diskuzi mezi diváky i odborníky na sociální problematiku. Další informace najdete například na oficiálních stránkách dokumentu www.ghettofilm.cz.