Kainar, hudba a zpěv. Tři důležitá slova pro páteční odpoledne. Ulice ožijí mnoha melodiemi

Tóny hudebních nástrojů i hlasy zpěváků rozezní v pátek odpoledne 21. června přerovské ulice. Při příležitosti Evropského dne hudby se od 16 hodin u kina Hvězda představí pěvecký sbor Vocantes a ve stejnou dobu u Přerovanky zahraje hudební kapela Triangl band. Památník jednoty bratrské nabídne od 17 hodin irský folk v podání dívčí skupiny Beltane Girls a v Michalově se z altánu ve stejný moment rozezní kytary a bubny z rukou žáků ZUŠ Bedřicha Kozánka.

Foto:: Ilustrační obrázek

Poprvé se den hudby, také známý jako Fête de la Musique, konal ve Francii 21. června 1982. Svátek hudby byl pojat jako hudební happening, jehož hlavní scénou byly městské ulice, náměstí, parky, zahrady a další veřejnosti volně přístupné prostory. Uskutečnilo se mnoho koncertů v celé Francii, což přilákalo tisíce lidí. V současné době se tento den oslavující hudbu všech žánrů koná ve většině evropských zemí a také například v Japonsku a Austrálii. Svátek muzikantů se snaží přinést hudbu do míst, kde si ji může vyslechnout široká veřejnost.

Letošní hudební den je v Přerově věnovaný Josefu Kainarovi, přerovskému rodákovi, který nebyl jen básník, ilustrátor, dramatik, překladatel a novinář, ale také hudebník a textař. Jeho památku uctí Přerov pamětní deskou, která je nově umístěna na fasádě rodinného domu, kde Kainar v letech 1928 až 1934 – tedy mezi svým jedenáctým a sedmnáctým rokem – žil a kde vznikaly jeho první básnické pokusy. Deska - na které je zachycen autoportrét Josefa Kainara - bude slavnostně představena veřejnosti v 16 hodin na adrese Generála Štefánika 18. Hudební odpoledne vyvrcholí u majáku v Bezručově ulici, kde od 18 hodin zazní v podání Petr Stojan Quartetu zhudebněné básně Kainara i další pohodové melodie. Program doplní žáci ze Základní školy U Tenisu, kteří svým recitačním pásmem pod názvem Dětská chvilka pro Kainara připomenou básníkovu tvorbu pro děti. V případě nepříznivého počasí bude podvečerní program přesunut na přerovský zámek do slavnostní síně.
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
podlahy poker