Podvodníkovi naletělo přes 400 zákazníků a škoda se vyšplhala na 4,5 milionů korun. Obviněný muž nejméně od dubna 2018 do srpna 2021 založil 9 domén internetových obchodů, tzv. e-shopů v České republice a předstíral prodej různého spotřebního zboží. Tím však nedisponoval. Jeho cílem byl pouze finanční zisk. Falešný internetový obchod fungoval v průměru týden až dva. Poté muž ukončil jeho činnost a po několika týdnech založil další podvodný e-shop.
Muž měl systém důkladně propracovaný a rozkrýt jej nebylo jednoduché. Kriminalisté zpětně procházeli starší neobjasněné obdobné případy napříč Českou republikou, které si převzali a objasnili. Za jejich úspěchem stojí i práce kolegů z oddělení kriminálních analýz krajského ředitelství, kteří museli zpracovávat obrovské množství dat a filtrovat z nich důležité informace.
Olomoučtí krajští kriminalisté se s mužem setkali podruhé. Vloni v dubnu na něj státní zástupce podal k okresnímu soudu Olomouc na návrh kriminalistů obžalobu pro podezření ze spáchání zločinu podvod. Jednalo se o stejnou trestnou činnost falešných e-shopů, jenom v jiném období, a to od října 2021 do ledna 2022. Tehdy způsobil 126 poškozeným škodu přesahující 1,5 milionu korun.
Trestní stíhání obviněného muže je vedeno na svobodě. Muži za zločin podvod hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.
Doporučení pro nakupující na internetu
- Zjistěte si co nejvíce informací o prodávajícím – reference z více portálů
- Neobjednávejte zboží u prodávajícího bez recenze, v případě negativních či nízkého počtu recenzí se mu raději vyhněte
- Nikdy nezasílejte peníze předem na účet prodávajícího, kterého neznáte pokud internetový obchod nabízí platbu pouze převodem na bankovní účet bez možnosti jiné platby (dobírky, v hotovosti při osobním vyzvednutí, apod.), zboží nekupujte