A že se jim daří!!! Jen v Olomouckém kraji telefonicky hovořilo s falešným bankéřem letos už nejméně 17 poškozených lidí. Z jejich kont následně vlastním přičiněním zmizelo přes 5 milionů korun. V loňském roce jsme v kraji evidovali 93 takovýchto případů se škodou převyšující 16 milionů korun.
Pojďme si jejich praktiky přiblížit na jednom z celé řady případů, kterými se zabývají olomoučtí kriminalisté.
Naletěl podvodníkům. Úvěr vložil do bitcoinmatu
V prosinci loňského roku se na policisty obrátil 37letý muž z Olomoucka, který se stal obětí falešného bankéře.
Koncem listopadu jej telefonicky kontaktoval neznámý muž, který se představil jako pracovník banky s tím, že mu volá ohledně schváleného úvěru ve výši čtvrt milionu korun. Muž volajícímu sdělil, že si o úvěr nežádal. Obratem mu volala další pracovnice banky, která mu uvedla, že se patrně jedná o podvodně sjednaný úvěr a je potřeba rychlé reakce, aby nedošlo ke ztrátě finančních prostředků. Mimo jiné jí důvěřivý muž sdělil i výši zůstatku na kontě, která činila několik tisíc korun. O pár hodin později přijal hovor od údajné bezpečnostní pracovnice banky, od které se dozvěděl, že pokud chce zabránit zneužití účtu, musí si zažádat o úvěr v co možná nejvyšší částce. Podle instrukcí vyrazil na pobočku banky do olomouckého obchodního centra. Bankovním pracovníkům se neměl o problému zmiňovat z důvodu, že i oni mohou být součástí podvodného jednání. Muž dle pokynů zažádal o úvěr ve výši téměř 700 000 korun a o pár dnů později se v bance dozvěděl, že úspěšně prošel schvalovacím procesem. Ihned vybral celou částku a zamířil s ní do jiného obchodního centra na periferii Olomouce. Zde měl peníze vložit do bitcoinmatu na údajný zabezpečený účet. Důvěřivec uposlechl a postupně pod přijatými QR kódy do něj vložil na první pokus přes 590 000 korun. Z důvodu dosažní denního limitu od něj bitcoinmat další peníze nepřijal. Proto se k němu vydal i následujícího dne a vložil do něj zbývající částku ve výši přes 100 000 korun. Po zrealizování vkladu chtěl zkonzultovat nějaké nesrovnalosti, ale osobám, které s ním komunikovaly, se již nedovolal. Pojal podezření, že se stal obětí podvodu, a proto se s celým příběhem svěřil policistům.
Pozor! Bitcoinmat slouží k nákupu a prodeji virtuální měny, nikoli jako úschovna banky!!!
Protože si to poškození neuvědomují, snaží se je policie i na poslední chvíli varovat, a to buď umísťováním varovných cedulí v bezprostřední blízkosti vkladomatů, případně po dohodě s provozovateli přímo na ovládacích panelech přístroje. Další a nyní i rozšířenější způsob, prostřednictvím kterého Vás bude chtít falešný bankéř připravit o úspory, je PŘEVEDENÍ VAŠICH PENĚZ NA JINÝ „BEZPEČNÝ“ ÚČET!
Mnohdy, aby podvodníci podpořili věrohodnost svého tvrzení, Vás ujistí, že se případem již zabývá policie, případně Vás utvrdí v tom, že Vám vzápětí zavolá také policista, jenže ten bude bohužel také falešný.
O co hůř, podvodníci UMÍ VELMI DOBŘE NAPODOBIT TELEFONNÍ ČÍSLA BANK I JINÝCH INSTITUCÍ, dokonce i POLICIE. Na displeji Vašeho telefonu se tak může úplně v pohodě objevit název banky nebo číslo infolinky, které je Vám dobře známo (jde o tzv. Spoofing).
Tak na to, prosím, pamatujte a nenechte se napálit. V případě jakýchkoli nejasností SAMI ZKONTAKTUJTE SVOU BANKU (telefonicky, osobně) a veškeré informace si ověřte, a to DŘÍVE, než uděláte krok špatným směrem. Zároveň o těchto typech podvodů mluvte se svými blízkými, řekněte doma, že jste četli tento příspěvek, sdílejte rady Pana Prokoukla, ať je podvedených a nešťastných lidí co nejméně.
Pokud si chcete na praktických příkladech vyzkoušet, jak byste dokázali čelit různým nástrahám podvodníků, vyzkoušejte si náš kybertest na internetové stránce www.kybertest.cz.