Ministerstvo podporuje výsadbu stromů. Na jednoduché dotace dosáhne skoro každý

Před více než rokem odstartoval celonárodní dotační program na administrativně nenáročnou výsadbu stromů od Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP). O podporu na své projekty už stihlo požádat přes 750 zájemců za celkem 130 milionů korun na bezmála 28 tisíc stromů.

Do sázení stromů se může zapojit široké pole zájemců. Z přijímání dotací jsou vyloučeny jen politické strany a hnutí. Zdroj foto: MŽP

Přes 200 žadatelů již stihlo své výsadby uskutečnit a díky nim roste na 9 tisíc nových stromů za více než 34 milionů korun, další stovky zájemců své projekty aktuálně realizují.

O dotaci až čtvrt milionu korun mohou lidé žádat do konce dubna 2021, ve výzvě zbývá necelých 80 milionů. Každý měsíc přibude okolo čtyřicítky zájemců. Detaily k podmínkám výzvy jsou na webu Fondu nebo na www.sazimebudoucnost.cz v sekci finance, kde se sbírají i další soukromé zdroje na podporu výsadeb.


V celonárodní iniciativě vysadili na 600 tisíc stromů

„Náš jedinečný dotační program ukazuje, jak velký zájem má veřejnost o své okolí a kolik lidí chce zlepšovat prostředí ve svých obcích a městech. Žádost o příspěvek na sázení stromů dostáváme každý den nejméně jednu a jen díky tomuto programu se podařilo vysadit téměř devět tisíc stromů. Dotační program jsme připravili jako součást celonárodní iniciativy MŽP a Nadace Partnerství Sázíme budoucnost, díky níž se už podařilo vysadit téměř 600 tisíc nových stromů pro klimaticky odolnější města a krajinu. Jsem rád, že se k iniciativě připojila i řada institucí, samospráv i firem, které nejenom samy stromy vysazují, ale i podporují výsadby po celé republice svými granty. Chci jim za to poděkovat," shrnuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO 2011).

Cílem výzvy od začátku bylo nabídnout zájemcům jednoduchý mechanismus na podporu výsadeb listnáčů, včetně pořízení materiálu a zajištění důležité péče o nové sazenice. Jediná podmínka pro žadatele je prokázat vztah k místu výsadby, podporovány nejsou pouze projekty politických stran a hnutí. I díky tomu již na jaře zájemci vyčerpali prvních sto milionů, resort životního prostředí tak alokaci zdvojnásobil na dnešních 200 milionů korun.


O dotace je zájem, peněz pro zájemce dost

„Zájem o dotační výzvu předčil naše očekávání. Od startu dotačního titulu jsme přijali již 758 žádostí v celkovém objemu 130 milionů korun. Žadatelé oceňují zejména jednoduchou administrativu, rychlé zpracování žádostí a vstřícné podmínky, kdy hradíme až 100 procent výdajů na nákup sazenic, potřebného materiálu i péči o nové stromy. O příspěvky se hlásí zejména obce, jejichž žádosti tvoří více než polovinu všech přijatých žádostí. Značný zájem o podporu je ze strany samotných občanů, do sázení se zapojují ale i spolky či podnikatelské subjekty. Výzva je otevřena až do konce dubna příštího roku,“ informuje ředitel SFŽP Petr Valdman. 

Podrobné informace o tom, jak a kolik lze žádat najdou zájemci ZDE


Stromy sází celé Česko, rodiny i technické služby

Mezi úspěšnými žadateli jsou například obyvatelé obce Břasy na Rokycansku. Třicítka dobrovolníků založila na místě bývalé továrny volnočasový areál a vysadila celkem čtyři desítky stromů, které doplnila lučním výsevem. Pět desítek mladých doubků zase obohatilo zeleň v parku Šibeník v Mostě. Akci zorganizovala radnice statutárního města, o půl stovky zimních dubů se starají místní Technické služby. Sázejí také soukromé firmy, například v Jinačovicích u Brna vznikl díky zaměstnancům společnosti HOXTER a SFŽP ČR nový park. Ten slouží k odpočinku nejen zaměstnanců, ale také veřejnosti z obce.

Rodina Přecechtílkova zase přizvala další třicítku dobrovolníků z Lutopecen a Kroměříže, aby společnou jarní neděli strávily na čerstvém vzduchu výsadbou remízu s bohatou skladbou 54 stromů. Všechny výsadby lidé najdou na v interaktivní mapě na www.sazimebudoucnost.cz.


Úspěšné projekty jsou i na Přerovsku

Také v přerovském regionu vznikají za podpory dotací MŽP přírodě užitečné projekty. Příkladem může být projekt pod názvem Citovský sad pro život, který proběhl v zámeckém parku v Citově. Stojí za ním zapsaný spolek Citovská dočasně obnovená scéna, z.s. Místní vysázeli na 51 stromů. Výsadba ovocného sadu původních ovocných odrůd zahrnula hrušně, jabloně, jeřáby, kdouloně, třešně, višně a taky ořešák. Kromě dalších krásných a méně obvyklých stromů vévodí novému ovocnému sadu 16 slivoní. 

V Citově se dala dohromady parta místních a vysadili nový ovocná sad. Foto: sazimebudoucnost.cz


Finance MŽP pomohly projektu v biokoridoru u přerovské hvězdárny. Projekt s názvem Zvýšení biodiverzity v lokalitě Přerov-Hvězdárna stojí na postupném zakládání remízku v místě biokoridoru. Pozemek byl realizátorům na tuto aktivitu zapůjčen od Statutárního města Přerova na 10 let. Nezisková organizace Naše společná krajina z.s. vysadila celkem pět desítek stromů: 5 jabloní, 5 třešní, 20 hlohů a 20 slivoní, které jsou na střední Moravě velmi populárním stromem kulturní krajiny. Další projekty jsou také na Lipensku a v okolí Hranic. 

Užitečný projekt v Přerově, který výrazně pomáhá biodiverzitě v tvrdě zemědělsky využívané krajině, realizuje místní nezisková organizace Naše společný krajina z.s. Projekt se kromě nadšenců, financí od dárců a dotací daří díky městu Přerov, které na tvorbu biokoridoru zapůjčilo pozemek. Zatím na 10 let. Zdroj foto: sazimebudoucnost.cz.

Aktuální informace a fotografie najdete na www.koroptvicky.cz.



INZERCE

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.



INZERCE
TV Morava
INZERCE
podlahy poker