Zprávy

Aktualizace povodňové situace na Bečvě: řeka se na několika místech vylila z koryta, sešla se protipovodňová komise

Aktuální vývoj hydrometeorologické situace v regionu řešila ve středu 14. října odpoledne Protipovodňová komise Olomouckého kraje. Jednání se zúčastnili zástupci hejtmanství, armády, hasičů, policie, Povodí Moravy a například i meteorolog. Shodli se na tom, že velká voda zatím dělá potíže jen lokálně, 5 toků našeho kraje vystoupalo na III. stupeň povodňové aktivity.

Foto zdroj: prerov.eu

„Jednání bylo hlavně o výměně informací. A také jsme se ujistili, že všechny složky integrovaného záchranného systému jsou připraveny na stav, kdy by se situace nějak zásadně zhoršila,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.


Bečva pod elektrárnou je rozlitá z koryta na trávu, ale zatím neohrožuje. Horší je situace o něco níže, konkrétně u podjezdu k Precheze, který je zatopený. Foto zdroj: prerov.eu

V celém Olomouckém kraji evidují hasiči k 18. hodině v souvislosti s rozvodněnými řekami a vydatným deštěm více než 170 zásahů. Hladiny toků stoupaly průběžně během noci i dne na celém území.

Třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Bečva v Lipníku nad Bečvou a v Dluhonicích, Třebůvka v Lošticích, Olešnice v Kokorách a Romže v Polkovicích. Už v noci z úterý na středu jsme vyjížděli na Hranicko a Lipnicko. Hasiči pak od rána zasahovali převážně na Přerovsku.


Podjezdy Mádrův a u Prechezy  jsou kvůli vodě uzavřeny. Foto zdroj: prerov.eu

Největší potíže zatím dělá Bečva, která se na několika místech vylila z koryta

Na třetím stupni je také řeka Třebůvka v Lošticích. V terénu jsou desítky hasičů, kteří pomáhají stavět protipovodňové hráze nebo odčerpávají vodu ze sklepů. Policie v kraji řeší případné uzavírky silnic například ve Staré Červené Vodě, kde došlo k podmáčení krajnice.


 Město apeluje na cyklisty, aby nevyužívali Cyklostezku Bečva. Ta je částečně, v té nižší části, pod vodou - zejména pak v úseku, který vede pod nemocnicí až do místní části Kozlovice (viz snímek). Foto zdroj: prerov.eu

"Povodňová komise v Přerově zasedla už brzy nad ránem. Ve městě čtyři jednotky vystavěly mobilní protipovodňové hrazení. Vyjížděli jsme také k čerpání sklepů na několika místech v Přerově a v okolí. Plnili jsme pytle s pískem. U přerovských tenisových kurtů jsme využili také velkokapacitní čerpadlo. V úterý v noci se preventivně pokládaly pytle s pískem v Dřevohosticích," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.