Krátkodobě se mírně zlepšila jen situace Bečvy (z mimořádně na silně podnormální). Celorepublikově se stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem výrazně nezměnil a zůstal silně podnormální.
"V uplynulém týdnu se byly zaznamenány srážky do 15 mm, většina srážek spadla 19. 4. 2020. Sníh v horských oblastech se vyskytuje již pouze ojediněle. Vlivem spadlých srážek došlo ke krátkodobému vzestupu hladin na tocích v povodí Moravy a Dyje. Průměrné průtoky za poslední tři dny se v povodí Moravy se pohybují v rozmezí 20 – 30 % dubnových hodnot. Závěrovým profilem ve Strážnici protéká největší moravskou řekou Moravou 21 % dubnového normálu", uvedlo Ministerstvo zemědělství (MZe).
Zbytky sněhu jsou zanedbatelné
Podle posledních informací MZe o množství vody ve sněhu z 13. 4. 2020, bylo v povodí Moravy 9,6 milionu kubických metrů vody ve sněhu. Zbytky sněhu se nachází již pouze v oblastech Jeseníků. Vzhledem k ploše povodí se jedná o nevýznamné zásoby. Průměrné množství vody ve sněhu v povodí Moravy a Dyje pro šestnáctý týden je cca 67 mil. milionů kubíků. Jinými slovy, sněhu je touto dobou oproti dlouhodobému průměru cca semdkrát méně. Zásoby z tohoto týdne dosahovaly tedy asi 14 % průměrných hodnot.
Meteorologické sucho nastupuje brutálně rychle
Podívejte se na grafiku z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který ve spolupráci s Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, Českou zemědělskou univerzitou v Praze (Fakulta životního prostředí) a Ústavem výzkumu globální změny Akademie věd ČR provozuje systém pro předpověď sucha (HAMR). Už na první pohled zarazí rapidní tempo změn posledních týdnů.
Zdroj: HAMR