Přes řadu potíží se daří Technickým službám města Přerova nadále udržovat tok veřejných finančních prostředků směrem do svého majetku. „Na ploše zhruba 260 metrů čtverečních tu bude postaven nový objekt z prefabrikovaných montovaných buněk. Ve spodní části mají být skladovací prostory a garáže, horní plocha bude zpřístupněna nájezdovou rampou pro osobní a dodávkové automobily do hmotnosti 7 tun. Z této plochy budou odpadové materiály vhazovány do přistavených kontejnerů o objemu 40 kubíků,“ uvedl jednatel Technických služeb města Přerova, politik a člen Rady města Přerova.
Bohumír Střelec (člen ANO 2011), který se stal šéfem Technických služeb bez výběrového řízení. Jak dále tento člen zastupitelstva, jednatel, člen rady a člen ANO 2011 a jeden z nejmocnějších politiků města Přerova řekl, v rámci zvýšení výtěžnosti kontejnerů bude odpad hutněn válcovým drtičem a následně odvážen buď k odběratelům, nebo k likvidaci na skládce.
Sběrný dvůr sídlí od roku 1998 přímo v areálu technických služeb. O devět let později tu byla uvedena do provozu hala na separaci odpadu a zpětný odběr – a občané se bezproblémově naučili sem odkládat věci, které jim dosloužily. „Modernizovali jsme dvůr i v loňském roce, kdy jsme taktéž z dotace ze Státního fondu životního prostředí pořídili novou technologii – válcový drtič a kontejnery objemu 10 a 40 metrů kubických,“ uvedl vlivný politik a jednatel městské firmy Střelec.
Podle tohoto politika jsou všechny tyto a údajně i další plánované akce přípravou na nový zákon o odpadech, který by měl začít platit od roku 2021 a má přinést postupné omezování skládkování odpadu a větší třídění. A proto se technické služby ve spolupráci s městem na něj připravují.
Dalším z dílčích kroků je například i dokončení dostavby kompostárny na skládce v Žeravicích s plánovanou kapacitou 6 tisíc tun bioodpadu za rok – ta by měla být hotová do konce letošního dubna. Zhruba za rok pak mají být pořízeny nové velkoobjemové kontejnery na separovaný odpad do svozových stanovišť – a taky dva speciální automobily na svoz odpadů z těchto kontejnerů. V roce 2021 by pak mělo dojít k rekonstrukci třídicí linky.
„Linka byla uvedena do provozu v roce 1995 a v roce 2013 byla částečně zrekonstruována – bylo provedeno nové opláštění, vyměněn pásový dopravník, částečně opravena elektroinstalace a topení. V současné době je ale linka na hranici výkonnosti a už nevyhovuje požadavku na navýšení třídění separovaných odpadů,“ konstatoval Miloslav Dohnal z přerovského magistrátu. A právě v rámci plánovaného rozšíření sběrného dvora a navýšení třídění odpadů o 500 tun bude nutná její postupná rekonstrukce.Linka má být vybavena lisem, který bude schopen lépe lisovat vytříděné odpady, dále zde má být nový pneumatický odsavač folie a nové dopravníky. Chybět nemá ani separátor železných a ostatních kovových nečistot. Odbor majetku přerovského magistrátu bude na tuto investici žádat o převod 11 milionů 100 tisíc korun z prostředků, které město získalo od společnosti EKO-KOM za vytříděný odpad. To znamená, že se opět utrácejí veřejné peníze z rozpočtu města na projekt, který mohl být financován a koncipován od začátku chytřeji.
„A i v tomto případě je možno žádat o dotaci, která může pokrýt až 25 procent nákladů,“ podotkla na závěr náměstkyně primátora Hana Mazochová. Tato členka ANO 2011, která je - dá se říci - takovou malou ministryní financí na městě Přerově - vystupuje jako hodná a spořivá politička mající veliké slovo ohledně toho, za co utratí město peníze. A nyní se opět její přízeň přiklonila k odpadkům.
Nadále totiž přetrvává zajímavá situace, kdy město Přerov má dosti veliké dilema ohledně řešení problému odpadů. V roce 2019 si město Přerov za peníze daňových poplatníků, za stovky tisíc, koupilo akce firmy "Servisní společnost odpady Olomouckého kraje" a to dokonce na základě zčásti utajovaných materiálů schválilo zastupitelstvo města. Ještě jednou, utajované materiály s utajovanými informacemi stačily k tomu, aby město Přerov utratilo stovky tisíc za akce zvláštní firmy.
Zdroj: prerov.eu, red, IŠ