Zprávy

Bude se jedna z přerovských ulic jmenovat po Paulu Rausnitzovi? Rozhodnou zastupitelé

Muž, který v devadesátých letech minulého století zachránil před krachem zadluženou Meoptu, byl odvážný a lidsky přívětivý – to je pro Přerovany Čechoameričan Paul Rausnitz. Teď by se po něm mohla jmenovat jedna z nových ulic, která se nachází na dohled od podniku, v němž působil. S tímto návrhem přišlo vedení společnosti Meopta, radní s ním souhlasili, teď ještě o něm budou v pondělí 3. února hlasovat zastupitelé.

Foto: Pokud budou zastupitelé souhlasit, ponese tato ulice "za Meoptou" jméno po Paulu Rausnitzovi.

„Pokud návrh odsouhlasí, ponese po Paulu Rausnitzovi jméno ulice, která začíná křižovatkou s ulicí Dvořákova a končí novou výstavbou,“ řekl primátor Petr Měřínský.  Paul Rausnitz, držitel titulu Čestný občan města Přerova, měl za sebou bezesporu zajímavou životní pouť.  Narodil se 9. března roku 1928 v Jablonci nad Nisou. Když mu bylo deset let, musela jeho rodina kvůli židovskému vyznání opustit Jablonec, o rok později se snažila prchnout přes Polsko do Ameriky. Zajali je a vrátili do protektorátu, později byli vyhoštěni na Ukrajinu. V roce 1942, když Paulovi bylo 14 let, se celá rodina přihlásila k československému samostatnému polnímu praporu v Buzuluku pod vedením podplukovníka Ludvíka Svobody. V roce 1945 se Rausnitzovi vrátili domů a o rok později prchli do Ameriky, usadili se v New Yorku a založili rodinnou firmu WEPRA, která nejdříve dovážela bižuterii z Jablonce a později rozšířila svou výrobu a spolupracovala s firmou Svarowski. Po sametové revoluci Paul Rausnitz navštívil Přerov a domluvil si první návštěvu zadlužené Meopty, do které následně významně investoval a tím ji zachránil, v podniku pak působil prakticky až do své smrti. Paul Rausnitz zemřel 11. listopadu roku 2018 – byl mu 90 let.

Za posledních šest let má Přerov, včetně svých místních částí, jedenáct nových ulic. Od roku 2014 to jsou ulice Gen. Fajtla, Pavla Nováka, Markulčekova, Kotasova, Ke Kočířům a U Cihelny. V roce 2017 vznikla ulice U Montáže. A předloni byly schváleny názvy ulic Hvězdná, Obilná, Štěpnice a Nad Roklí.


Pozn. redakce: Redakce Přerovského Reje myšlenku pojmenovat po panu Rausnitzovi jednu z ulic v Přerově podporuje a očekáváme, že vedení města přijme návrh společnosti Meopta za svůj co nejdříve.