Zprávy

Větrná bouře Mortimer trhala střechy a lámala stromy. Hasiči vyjeli k více než padesáti případům.

V pondělí 30. září zasáhla Olomoucký kraj větrná bouře, vítr místy dosahoval rychlosti až 130 kilometrů v hodině a ničil co mu přišlo do cesty. Hasiči zasahovali mimo jiné i v Tovačově kde vítr strhl plechovou střechu.

Utrženou střechu v Tovačově zajistili pomocí lan a dřevěných desek kojetínští hasiči

Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům na komunikacích či v kolejišti a k utrženým částem střech. Zasahovali jsme například v Tovačově, kde vítr strhl plechovou střechu, a hrozilo, že spadne na frekventovanou komunikaci. Hasiči ji pomocí lan vrátili zpět na místo a zajistili dřevěnými latěmi. Zásah komplikoval právě silný vichr. Využili jsme také výškovou techniku. Na místě spolupracovali profesionálové z Kojetína a jednotka dobrovolných hasičů z Tovačova. V České Vsi na Jesenicku odstraňovala jednotka strom, který spadl na dráty elektrického vedení a ve Stražisku na Konicku řešili hasiči strom v kolejišti. Vítr ustal až ve večerních hodinách.


Připoměňte si s námi základní zásady, jak se chovat při silném větru, abyste předešli zranění či poškození svého majetku.


Nezdržujte se v blízkosti větších stromů.

Ve městě omezte pohyb kolem vyšších budov, u kterých hrozí stržení střešní kryti

Dávejte pozor na možnost pádu elektrického vedení.

Za jízdy autem snižte přiměřeně rychlost nebo zastavte (větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné a hrozí také zvýšené nebezpeční střetu s překážkou na silnici).

Schovejte se v budově s nenarušenou statikou.

Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích.

Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.

Doma nezapomeňte zavřít okna, odstraňte neboupevněte volně uložené předměty, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí (truhlíky, květináče, zahradní nábytek atd.).

Pokud je váš život, zdraví či majetek v bezprostředním ohrožení, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Pokud vítr spáchá na vašem majetku velké škody, důležité je důkladně zdokumentovat a co nejdříve pojistnou událost oznámit příslušné pojišťovně.

  NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.