Město Přerov po desetiletích nečinnosti konečně spouští první kroky k obnově vodních ploch v lokalitě tzv. starých rybníků u Předmostí, nazývaných také "Pernštejnské rybníky". Poslední větší akce proběhla na chovném rybníku v první polovině 80. letech 20. století. Od té doby se předchozím vedením města Přerova nedařilo v lokalitě rozhýbat žádný větší projekt. Stavební akce je velmi složitá, její příprava probíhala pod odborných dohledem ochránců přírody. Celý projekt je třeba koordinovat také s výstavbou dopravní infrastruktury v těsné blízkosti rybníků (více o historii a plánech obnovy čtěte ZDE).
Změnu přineslo až současné vedení města. První akce se má brzy spustit, město s ní již počítá v nově schváleném rozpočtu pro rok 2021 (o investičních plánech města čtěte ZDE). Tím se zahájí první etapa obnovy cenného území - revitalizace současného chovného rybníka.
Projekt pomáhal prosadit a od počátku u něj stojí náměstek přerovského primátora, Michal Zácha (ODS), se kterým přinášíme rozhovor právě na téma revitalizace rybníků.
Přiblížil byste více v čem spočívá projekt "revitalizace vodního ekosystému", který se týká chovného rybníku v Předmostí, v lokalitě "staré rybníky"?
Základem projektu je odtěžení splavených zemin ze dna, celková oprava poškozených břehů a hrází včetně jejich stabilizace a obnova zpevněných povrchů na hrázích. Součástí celé akce bude také vymýcení náletových dřevin i demontáž manipulační lávky, aeračního zařízení a přepouštěcího potrubí ve východním bloku této vodní plochy.
Následně počítáme se zatravněním břehů a výsadbou nových stromů. Část břehů čeká také překrytí kovovou sítí, aby byly chráněny před poničením bobry.
Jaké mají být největší přínosy této akce?
Především obnovíme podmínky pro život řady rostlin a živočichů, které do této lokality přirozeně patří, a to včetně mokřadních druhů. Zvýší se tak biodiverzita naší krajiny. Zároveň se z okolí rybníka stane pěkné místo, které bude stát za návštěvu.
Projekt má plánovaný rozpočet 12,7 milionů korun, bude na něj město Přerov čerpat nějakou dotaci? Pokud ano, jak by dotace mohla vypadat?
Díky naší dobré práci se skutečné náklady města Přerova podaří snížit zhruba na polovinu vámi uvedené částky, druhou polovinu dostaneme z evropských fondů. Z Operačního programu Životní prostředí máme přislíbeno zhruba 6,5 milionu korun.
Plánuje město i další akce v lokalitě tzv. Pernštejnských rybníků" - je připravený projekt prvním krokem k celkové revitalizaci lokality?
Nyní děláme první důležitý krok, na který mohou v budoucnu navázat další. V delším horizontu je to určitě správné řešení. Vzhledem k délce projektové přípravy to určitě není otázka aktuálního volebního období, ale spíše téma do budoucna. Já se za pokračování budu vždy přimlouvat.
Po obnově rybníků v Předmostí dlouho volají rybáři i milovníci přírody, akce prospívá zadržování vody v krajině a boji proti suchu, plánuje město podporovat nebo přímo realizovat podobné akce i v jiných lokalitách?
O podobných projektech vedu dlouhodobé debaty s našimi rybáři a dalšími odborníky. Vytipováváme další vhodná místa, která by bylo vhodné podobným způsobem revitalizovat, příkladem může být přerovská lokalita Hliník. Vzhledem k dopadu koronavirové epidemie na rozpočet města, který musí počítat s nižšími daňovými příjmy, je to ovšem opět spíše téma do příštích let.
Máte za sebou polovinu volebního období, jak jste spokojený se svou prací pro město? Jaké jsou podle Vás největší úspěchy a jaké největší výzvy do roku 2022, kdy se budou opět konat komunální volby?
Práce pro občany Přerova mě vždy bavila, stále baví a jistě i nadále bavit bude. Z tohoto pohledu jsem spokojený, protože jsou za námi vidět důležité projekty. Příkladem může být už zmíněná revitalizace vodní plochy v Předmostí, ale například také příprava komunikace propojující Výstaviště s Lipnickou ulicí. Tu bych rád viděl brzy dokončenou, protože je to důležitá dopravní stavba.
Musím také poděkovat kolegům z odboru správy a údržby majetku. Ve spolupráci s nimi se nám podařilo připravit a zrealizovat desítky staveb. Často jde o drobné nízkorozpočtové akce, jako jsou opravy chodníků, které ovšem mají velký vliv na kvalitu života lidí v daném místě.
Za velkou výzvu považuji pokračování přerovských protipovodňových opatření. Je před námi několik důležitých akcí, které by mohly přispět k ochraně města před velkou vodou. Myslím, že zapomínat na nebezpečí povodní je v případě Přerova krátkozraké. Pokud se mi o tom podaří přesvědčit kolegy, budu spokojený.
Lokalita tzv. Pernštejských rybníků se má dočkat první etapy své revitalizace. Jde o komplikovaný projekt na složitém území. Současnému vedení města se nicméně podařilo projekt posunout blíže celé realizaci. Grafika: Staré rybníky Přerov.
Zubožená krajina, bezcenné a odpudivé bažinaté území, které doplácí na lhostejnost a nečinnost člověka. Podle vize obnovy "pernštejnských rybníků" by měly cenné přírodní, člověkem vytvořené ekosystémy dočkat v budoucnu odpovídající lidské péče. Plánují se mokřady, tůně, obnovení vodní plochy. V budoucnu má lokalita představovat cenné místo pro rybáře, občany města i milovníky a ochránce přírody. Foto: Staré rybníky Přerov.