Společnost

Informace pro seniory konečně na jednom místě

V pondělí 18. května se otevřou dveře nového koordinačního centra pro seniory. Koordinátorka seniorských aktivit zahajuje od pondělí 18. května svou činnost. Cílem je sladění aktivit pro seniory, propojení informací, spolupráce s kluby, které navštěvují lidé dříve narození. Zájemcům bude v kanceláři číslo 10 k dispozici paní Hana Makúchová.

Srozumitelné informace na jedno místě jsou potřeba pro všechny. Ve stále složitějším a rychlejším světě je to dvakrát potřeba právě pro seniory. Ilustrační foto. Zdroj: Magistrát města Přerova

Tuto službu si vyžádali sami senioři, kteří volali po ústředním místě, kde by se soustředily informace o aktivitách z oblasti sportu, volného času, kultury, vzdělání či cestování,“ uvedl dříve náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS). Lidé dříve narození, kteří chtějí mít informace o tom, co se v Přerově a místních částech děje, mohou za koordinátorkou v určených hodinách chodit – a ona je propojí s aktivitami, které by pro ně mohly být zajímavé.

Nebude jen přijímat informace od organizátorů, klubů či spolků, ale bude je i aktivně vyhledávat a nabízet. Ovšem nejde o „ombudsmanku“ seniorů. Nebude řešit a vyřizovat jejich problémy či stížnosti, má se stát pouze příjemnou průvodkyní jejich volným časem. 


Senioři jsou pro vedení města prioritou

Město Přerov zajišťuje pro seniory celou řadu aktivit a služeb. Funguje tu pro ně například speciální taxislužba, dotovaná městem, která je rozváží po lékařích či úřadech. „Aktuálně vlastní kartičku opravňující k využívání této služby 1039 Přerovanů. Všichni platí dvacet korun za jízdu, na vzdálenosti nezáleží, taxikář je tu pro ně od pondělí do pátku, od sedmi ráno do tří odpoledne,“ uvedla dříve Jitka Eichlerová z přerovského magistrátu, která vede agendu „Senior taxi“.

Další aktivitou určenou speciálně pro dříve narozené je takzvaná „seniorská obálka“ – zájemci si na magistrátě mohou vyzvednout tiskopis, do něhož zapíší informace o zdravotním stavu, zprávu vloží do přiložené plastové obálky s magnetem a upevní ji na ledničku, nebo na vnitřní stranu vchodových dveří, aby v případě, že se dostanou do zdravotních potíží bez schopnosti vlastní komunikace, o nich dostal přivolaný lékař rychlou informaci.


Chytré hodinky nebo tábor v Čekyni 

Vloni jsme přišli i s iniciativou seniorských hodinek, které se rovněž osvědčují – uživatelé je mají pořád u sebe a v případě, že se dostanou do potíží, samy jim zavolají pomoc. Prostřednictvím této technologie si mohou v čase osamocenosti povídat s asistenty, nebo je v případě potřeby požádat o radu,“ nastínil náměstek Kouba.

Náměstek Petr Kouba připomněl i to, že pro aktivní seniory se na základně v Čekyni letos na přelomu srpna a září bude konat tábor, který jim nabídne typicky tábornické aktivity – od posezení u táboráku s kytarou, přes výšlapy po okolí až po karneval. A těšit se mohou i na podzimní akci nazvanou Senior symposium, kdy je čeká odpoledne zaplněné přednáškami a kulturou. Otázkou je, zda se aktivity podaří zorganizovat v době poznamenané epidemií COVID-19. Doufejme, že ano. 


Nová pozice zajistí jednotné informace

Všechny aktivity pro seniory teď budeme nabízet na jednom místě – v tom vidím výhodu nově vzniklé pozice přerovské koordinátorky. Té mohou senioři psát rovněž na adresu senior@prerov.eu, popřípadě jí v čase její služby volat na čísla 581 268 773, 702 166 355. Líbí se mi i to, že koordinátorka je maminkou dvou malých dětí, takže příjemným bonusem bude zcela jistě navázání mezigeneračního dialogu,“ řekl náměstek primátora Kouba.   


Opakujeme základní informace: 

  • Koordinátorka seniorských aktivit, paní Hana Makúchová, zahajuje veřejně svou činnost od pondělí 18. května.
  • Najdete ji na adrese Smetanova 7 (kancelář číslo 10). Bude seniorům k dispozici vždy v pondělí od 9 do 11 hodin a ve středu od 13 do 15 hodin
  • Koordinátorku lze kontaktovat také na mailové adrese: senior@prerov.eu, nebo na telefonních číslech: 581 268 773, 702 166 355.
  • Koordinátorka bude seniorům nápomocna především v propojení informací, které pro ně mohou být důležité či užitečné. Jejím povoláním není řešit za seniory problémy či stížnosti. 

  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.