Blíží se výročí konce druhé světové války

Jaro každoročně znamená také oslovu konce nejbrutálnějšího konfliktu, který postihl celý svět. Konec druhé světové války přinesl mnoho tragédií. V Přerově tragicky známé místo jsou Švédské šance. Přinášíme vám článek z partnerského serveru Olomoucký Rej, který popisuje jednu z méně známých tragédií nedaleko našeho regionu. Vyplatí se číst do konce.

Místo tragédie - Zákřovský Žalov působí dnes i kvůli vykáceným lesům v okolí ještě pochmurnějším dojmem. Zdroj: www.olomoucky.rej.cz

Jedna z nejděsivějších událostí konce druhé světové války v našich zemích se odehrála právě před 75 lety na Olomoucku. Případ se navíc s neuvěřitelnou ironií osudu propojuje s jiným, dramatickém příběhem židovské rodiny Wolfových, kteří se skrývali tři roky před odvlečením do koncentračního tábora. V rámci hysterické snahy zlikvidovat partyzánskou jednotku Juraj, která se s blížícím koncem války dopouštěla stále odvážnějších kousků, nakonec nacisté přepadli malou obec Zákřov a brutálním způsobem povraždili devatenáct jejích obyvatel. Mezi nimi byl i osmnáctiletý Otta Wolf, který předtím s rodiči a sestrou dokázal tři roky přežívat střídavě v lesním úkrytu a u dobrých lidí v Tršicích a v Zákřově. Právě poslední dva měsíce války rodina Wolfů přežívala v úkrytu u manželů Oherových v Zákřově.

Po oddílu Juraj pátral nejprve policejní oddíl zbraní SS. Ten navzdory snaze nenašel nic a nikoho. Partyzáni přitom dokázali okupanty velmi citelně poškozovat a také hodně dráždit. Nejen že se jim povedlo zabít několik spolupracovníků okupační moci, úspěšně přepadnout a odzbrojit četnické stanice a podobné kousky, ale dovolili si například v Tršicích v kině přerušit promítání a pronést zde burcující protiněmecký proslov. To okupační moc opravdu rozběsnilo.

Kozáci se rozhodli pro hrubou bestiální sílu

Do prostoru Tršicka vyslali nové síly, konkrétně kozácký prapor číslo 574 Feuermittel, tedy speciální jednotku, složenou z ruských kozáků, kteří už na začátku německého tažení v SSSR vstoupili do služeb Wehrmachtu. V této závěrečné fázi války se kozácký prapor, tou dobou už podléhající gestapu, soustředil na protipartyzánské zásahy. Brutalita patřila k jeho běžným nástrojům. Velitel praporu kapitán Panin se rozhodl, že se už nebudou zdržovat vysíláním špehů a provokatérů, a rovnou tvrdě udeří. Vybrali si malou obec Zákřov u Tršic. 

Dne 18. dubna 1945 nejprve dvě roty kozáků obklíčily obec a třetí rota pak vtrhla přímo do Zákřova. Střelou z pancéřové pěsti podpálila dům chalupníka Františka Švarce. Na místě se ihned rozpoutal chaos a běsnění. Část obyvatel se pokoušela dům hasit, do toho ale začalo řádění kozáků, kteří obyvatele zneškodňovali a postupně je pozavírali do různých domů. Ženám a malým dětem se nakonec nic nestalo, propuštěni byli i starší muži. Třiadvacet zajatých mužů ve věku 16 až 45 let kozáci odvlekli ze Zákřova pryč. Nešlo jen o obyvatele Zákřova, byli zde také lidé z blízkých Tršic, Doloplaz a Velké Bystřice. Mezi nimi byl i již zmíněný Otta Wolf, jeden z ukrývajících se Židů.

Nikdo nic neprozradil, navzdory těžkému mučení

Čtěte více zde. Prozradíme jen, že v závěru článku se dostanete také do Přerova.

I Přerovský Rej chystá k připomenutí tragické události z konce války článek. Nezapomínejme na minulosti. Je to učitelka života!  Rádi zveřejníme vaše zprávy týkající se průběhu nebo konce světové války na přerovském regionu. Pište na e-mail: prerov@rej.cz




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.



INZERCE
Jarní Flora Olomouc
INZERCE
podlahy poker