Společnost

Ondra Závěšický zakladatel módní značky Barrsa: „Důležité jsou pro mě kvalitní materiály.“

Známý přerovský módní návrhář Ondra Závěšický se s námi podělil o to, jaké byly jeho začátky, co je pro něj důležité a jaké jsou jeho největší dosavadní úspěchy.

Archiv Ondřeje Závěšického

Čím jsi chtěl být jako malý? 

Byl jsem dítě, které pořád někam lítá, takže mě to hodně táhlo ke sportu. Na základní škole jsem chodil do gymnastiky, potom mě začaly bavit brusle, hlavně agresive inline. Byl jsem i vicemistrem republiky na minirampě, ale to už je hodně dávno a dost to tenkrát bolelo. Uvažoval jsem taky o kariéře v hokeji, ale to v té době bylo opravdu finančně náročné. Dostal jsme se k tomu až teď, ale to hraji opravdu jen rekreačně.


Studoval jsi oděvnictví v Bystřici pod Hostýnem. Byla to první volba?

Jako první možnost při výběru středních škol jsem dal hasičskou a druhou uměleckého řezbáře. Hasiče jsem nakonec vynechal. Měli hodně přísné podmínky, mimo jiné nikdo nesměl mít naušnici a tu já v té době měl. Řezbáře jsem tak úplně nezvládl a všechno ostatní bylo plné. Nakonec jsem dostal možnost jít na oděvní školu v Bystřici pod Hostýnem. Mamka mě tehdy uklidňovala, že tam bude i další kluk. Spolužák to nakonec vzdal a ani nenastoupil, takže jsem zůstal sám mezi samými holkami. Kdo by nechtěl, že? :)


Jaké byly tvoje začátky po škole? Věděl jsi hned, že chceš svoji vlastní značku?

Po maturitě jsem začal pracovat. První tři měsíce jsem si vyzkoušel práci v šicí dílně a potom jsem nastoupil v Prostějově jako technik na vstupní kontrole. Tam jsem se naučil hodně o kvalitě materiálů a jejich zpracování. Po dvou letech jsem se přesunul do Olomouce, kde jsem na střihárně nabral zkušenosti s polohováním, způsoby zpracování a střihy celkově. A tenkrát mě napadlo, že bych mohl prodávat svoje vlastní oblečení. Takže jsem dal výpověď a začal společně s mojí mámou šít.


Jaké byly ohlasy, když jsi v Přerově s něčím takovým přišel?

Myslel jsem si, že to půjde samo. Otevřel jsem obchod, udělal designovou výzdobu a čekal, že se pohrnou zákazníci. Samozřejmě se nic nestalo a do obchodu téměř nikdo nechodil. Marketing a podobné věci jsem tenkrát vůbec neznal a ani neřešil, takže se dalo čekat, že to tak dopadne. Začal jsem pracovat a dotovat obchod z výplaty, ale asi po roce jsem zavřel.


Muselo být těžké zavřít. Co se stalo, že se ti podařilo obchod znovu rozjet?

Těsně před zavřením obchodu mi kamarád udělal e-shop a před Vánoci jsem měl nějaké objednávky. Ale pořád jsem byl zklamaný a už jsem tomu nevěřil. Nakonec jsem ještě zkusil založit Facebookový profil a ten mi přitáhl zákazníky a udělal tu chybějící reklamu. Od té doby vlastně funguju. Za tohle období musím hodně poděkovat rodičům, kteří mi věřili a moc mi pomáhali.


Jak vznikl název tvojí značky?

Mělo to několik podmínek. Celkem tak šest písmen, žádné co se píše pod čarou a jedno se mělo opakovat. Jeden můj kamarád fandí fotbalovému týmu Barcelona. Když byl nějaký zápas, tak skandoval „barsa, barsa“ no a mě se to zalíbilo. Přidal jsem jedno R navíc a bylo hotovo.


Pamatuješ si, co jsi ušil jako první?

První byla mikina Button, která se mi moc líbila a ještě teď ji občas dáváme na prodej. Svého času byla nejprodávanější z celého sortimentu.


Jak bys popsal styl svého oblečení?

 Řekl bych, že je to moderní volnočasová móda s prvky skate stylu. Teď už šiju i elegantnější věci než dřív.


Co považuješ za svůj největší úspěch?

Největší úspěch pro mě je, že se moje oblečení líbí a že se prodává. Že se mi podařilo zvládnout ty špatné začátky a nevzdat to. Taky jsem dělal mikiny pro Miss a pro některé méně í více známe sportovce.


Jak jsi se dostal k tvorbě mikin pro Miss?

Někdo z týmu miss mi zavolal s tím, že se jim velice líbí mé oblečení a zda bych neměl zájem o výrobu mikin pro finalistky miss. Tehdy holky jeli do Chorvatska a bylo ještě celkem chladno. Takže jsme udělali mikiny, aby jim na lodi nebyla zima.


Máš i nějaké jiné zaměstnání kromě Barrsy?

Dřív jsem míval často brigády, ale teď už v podstatě chodím jen v létě když chci. Letní věci jsou rychlejší na výrobu, takže je prostor i na něco jiného. Rád dělám fyzicky náročnou práci a taky mi to někdy chybí, takže si na brigády chodím většinou odpočinout od přemýšlení o střizích a marketingu.


Jaké materiály používáš pro svoji módu a co je pro tebe při výběru důležité?

Používám především přírodní atestované materiály vyrobené v EU. Jsou to materiály, které byly vyrobeny s ohledem na přírodu. Vyhýbám se materiálům z východní Asie. Tam se s tím moc netrápí a snaží se vyrábět co nejlevněji na úkor ekologie. U nás jsou k dostání kvalitní látky a za ty roky už jsme si našli spolehlivé dodavatele, kteří splňují naše kritéria. Ale stále se snažíme hledat ještě kvalitnější materiály. Zájemci o kvalitní české oděvy mohou navštívit e-shop Barrsa a podpořit Ondrovo odpovědné podnikání. 

  NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.