Odborníci z Olomouce pomohli skoro stovce lidí. Po povodních byli ve velmi špatném psychickém stavu

Ničivé povodně v září neohrozily jen životy, zdraví a majetek zaplavených obyvatel. Způsobily zároveň obrovský nápor na jejich psychiku. Vedle materiální a zdravotnické pomoci tak byla v nejpostiženějších oblastech vítána i podpora psychosociální. V silně postižených oblastech na Litovelsku a Jesenicku proto od 17. září působila šestice zdravotnických interventů Fakultní nemocnice Olomouc a ohroženým lidem poskytovala první psychickou pomoc.

Interventi z Fakultní nemocnice Olomouc pomohli po povodních skoro stovce lidí | Foto: FNOL

O součinnost a pomoc byla Psychosociální intervenční služba FN Olomouc požádána Psychologickou službou Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje v pondělí 16. září. „Ještě téhož večera se konala koordinační schůzka, na jejímž základě byli zdravotničtí interventi z naší nemocnice zapojeni o den později do poskytování první psychické pomoci přímo v terénu,“ vzpomíná koordinátorka Psychosociální intervenční služby a vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc Mgr. et Mgr. Michaela Gehrová, která se do akce přímo zapojila spolu s dalšími zdravotnickými interventy a peery (profesními kolegy s certifikovaným výcvikem v systému psychosociální péče) z olomoucké fakultní nemocnice - Evou Hůlkovou, Bc. Alžbětou Marabeti, MUDr. Kateřinou Dostálovou, Ph.D., Bc. Nelou Lankašovou Horáčkovou a Vítězslavem Vurstem B.Th.

Foto: FNOL

Tato šestice odborníků na psychosociální podporu se v následujících kritických dnech zapojila do pomoci postiženým občanům konkrétně v Litovli a okolních Rozvadovicích, Chořelicích a Třech Dvorech a také na Jesenicku v Bělé pod Pradědem, Lipové Lázních, Velké Kraši, Javorníku, České Vsi a Písečné. Činnost zdravotnických interventů z FN Olomouc byla ukončena v pondělí 23. září ve večerních hodinách.

„Celkem jsme během těchto dní vykonali 65 intervencí u 97 osob,“ vypočítává Michaela Gehrová a dodává: „Děkuji Hasičskému záchrannému sboru za koordinaci celé akce a především svým kolegyním a kolegům za náročnou a vyčerpávající službu.“ 

Hlavně snížení hladiny stresu a maximální psychická podpora

Zdravotničtí interventi poskytují psychosociální podporu v režimu první psychické pomoci lidem, kteří jsou zasaženi akutní stresovou reakcí v důsledku událostí mimořádného charakteru. Cílem péče je především snížení hladiny stresu, umožnění bezpečného průchodu emocí a poskytnutí maximální psychické podpory včetně zprostředkování dalších forem pomoci, je-li to nutné.

Péče interventa může být poskytnuta jednotlivci, ale i skupině zasažených. Intervent provází zasažené v jejich nejtěžších chvílích a poskytuje první psychickou pomoc s cílem stabilizovat jejich akutní psychický stav. Zároveň pomáhá v případě potřeby plánovat následující bezprostřední kroky zasažených v rámci jejich dalšího fungování v průběhu těžké životní situace a doporučuje možnosti využití následné péče s cílem zajistit kontinuitu odborné péče.

Foto: FNOL

Náplní Psychosociální intervenční služby ve FN Olomouc je poskytnutí první psychické a psychosociální pomoci zejména zdravotnickým pracovníkům nemocnice, příbuzným či blízkým pacientů a také zapojení se do řešení mimořádných událostí v rámci psychické první pomoci zasaženým obyvatelům v terénu na základě součinnosti s IZS. V současné době ve Fakultní nemocnici Olomouc takto působí 13 zdravotnických interventů, 11 peerů a 1 klinický psycholog.

Ve zničených obcích potřebovala spousta lidí i psychologickou pomoc | Ilustrační foto: HZS Olomouckého kraje



INZERCE
Maple Bear Maple Bear

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Auto _ Kubíček
INZERCE
TV Morava