„V tomhle směru zlatej covid. Přišli jsme prakticky o všechna sportoviště. Zůstalo nám jen některé sportovní náčiní, ale není kde ho používat. Navíc byla naše obec zapojena do mezinárodních sportovních projektů se sousedním Polskem, které teď nebudeme moci plnit,“ uvedl Petr Mudra, starosta České Vsi na Jesenicku.
Podobná je situace také v Hanušovicích, kde povodeň spláchla fotbalové hřiště i s celým areálem. Přitom ve městě se před nedávnem začaly nově scházet některé juniorské sportovní oddíly.
„Přes zimu budou moci děti a sportovci využívat částečně tělocvičnu, kterou povodeň nezasáhla. Ale v létě už to bude daleko horší,“ dodal Marek Kostka, starosta Hanušovic.
Stavba nových sportovišť není otázkou týdnů ani měsíců. Pokud nemá radnice hotový projekt, může se realizace nového hřiště protáhnout klidně i na roky. „Vezměte si jenom, jak dlouho musí na nově opraveném hřišti růst tráva, aby se tam dal hrát fotbal,“ dodal Mudra.
Chystá se podpora
Na obnovu sportovišť budou moci obce do budoucna využít státní peníze. Podporu plánuje také Olomoucký kraj.
„Národní sportovní agentura připravuje dva dotační tituly, které by situaci mohly částečně řešit. Každopádně nám jde o to, aby se veškerá infrastruktura, tedy i ta sportovní, obnovila ne do stavu, v jakém byla před povodní, ale do stavu, který odpovídá jednadvacátému století,“ dodal Miroslav Adámek, uvolněný člen Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast pomoci a obnovy zaplavených oblastí.
Zásadní pro přežití sportovních klubů bude rychlost, s jakou se jim podpora dostane a jak rychle se podaří poničená hřiště obnovit. Například v Hanušovicích začnou se stavbou multifunkčního sportoviště už příští rok. Velké fotbalové hřiště chce ale město obnovit až poté, co Povodí Moravy vrátí koryto řeky do původní trasy, a to může trvat roky.