Společnost

Poslanci projednali zvýšení přídavku na dítě. Jednání budou pokračovat

Poslanecká sněmovna projednala v 1. čtení návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na další podporu pracujících rodin s dětmi. Přídavek na dítě se dotýká v České republice na 240 tisíc dětí. I nadále bude platit, že částky přídavku na dítě ve zvýšené motivační výměře pro pracující rodiny budou o 300 Kč vyšší než v základní výměře.

Stát podává pomocnou ruku dětem. Podpora ve formě příspěvku na dítě se týká 240 tisíc dětí. Jde o budoucí generace našeho státu. Ilustrační foto

Jak se zvýší přídavek na dítě a kdo na něj dosáhne?

Jelikož se přídavek na dítě nezvyšoval od roku 2008, jeho reálná hodnota klesla o víc než čtvrtinu. Současné navýšení o 26 % tak dorovná tuto ztrátu.

Navýšení přídavků se snaží dohnat zpoždění, které nebylo řešeno od roku 2008. V některých nejpotřebnějších položkách jde o více než 20 % navýšení přídavků. Takový je návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Pro Přerov jde o důležité téma, protože počet osob, kterých se pobírání příspěvků na dítě. Zdroj grafiky: MPSV


Ministryně Maláčová: pracující s dětmi potřebují pomoc

I nadále bude platit, že částky přídavku na dítě ve zvýšené motivační výměře pro pracující rodiny budou o 300 Kč vyšší než v základní výměře. Nárok na zvýšenou výměru mají rodiny, kde má některý z rodičů příjem ze závislé činnosti (alespoň ve výši životního minima), ze samostatné činnosti, z dávek nemocenského pojištění, nějakou formu důchodu, pobírá rodičovský příspěvek nebo mateřskou apod. Tento příjem musí mít rodina pravidelně každý měsíc.

„Poslanecká sněmovna odmítla zvýšení přídavku na dítě projednat ve zrychleném procesu, tak jak jsme prosadili na jednání Vlády ČR, a v prvním čtení zákon schválit. Dlouhých 12 let se nezvyšoval, ovšem za tu dobu vzrostly životní náklady rodinám. Pracující rodiny s dětmi, obzvlášť pak ty s nižšími příjmy, naši pomoc potřebují. Příjem jim nevystačí a aktuální koronavirová doba těmto rodinám nenahrává,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


Příspěvek putuje na takřka čtvrtmilionu dětí

V současné době pobírá přídavek na dítě zhruba 240 tisíc nezaopatřených dětí. Rozšířením okruhu příjemců přídavku, které je také v návrhu obsaženo, se toto číslo zvýší na 490 tisíc dětí. Toto rozšíření bude možné díky tomu, že návrh zákona obsahuje zvýšení hranice příjmu rodiny, do které mají nárok na tuto dávku. Doposud byl hranicí 2,7násobek životního minima rodiny, nově to bude 3,4násobek. Celkem by tak mohlo být podpořeno zhruba 20 % všech nezaopatřených dětí. Přídavek na dítě tak nejvíce pomůže pracujícím rodinám s nízkými příjmy.

Pokud bude schválení zákona pokračovat bez zdržení v Parlamentu u Prezidenta Česku republiky, samotné zvýšení i rozšíření přídavku na dítě proběhne od 1. července 2021. Poslanci totiž nepodpořili návrh vlády, který obsahoval schválení zákona v prvním čtení. I proto se účinnost zákona bude muset posunout z 1. dubna 2021 na 1. červenec 2021.


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
AFO Olomouc
INZERCE
CBA Huhnak