Krimi

I z podvedeného se může stát pachatel. Policie upozorňuje na praktiky podvodníků v kyberprostoru

V současné době jsou velkým problémem stále se opakující podvody v kyberprostoru, zejména tzv. podvody s kryptoměnami. Poškození dělají stále stejnou chybu, když si na základě požadavku pachatele do svých elektronických zařízení nainstalují program pro vzdálený přístup, který jim umožní provádět na jejich účtu finanční operace. Poškození podlehnou nátlaku a zkušenosti podvodníků, kteří dobře vědí, co dělají a co chtějí a s pachatelem spolupracují. Může se ale stát, že oběť nepřijde jen o své naspořené finance, ale může se sama stát pachatelem trestné činnosti, jak se to stalo i v tomto případě z minulého týdne.

Foto: Ilustrační obrázek

Partnera mladé ženy z Přerovska telefonicky oslovil neznámý muž s tím, že mu potřebují vyplatit výdělek z údajného dřívějšího investování do kryptoměn. V tomto okamžiku převzala aktivitu do svých rukou jeho družka. Aby transakce mohla proběhnout, musela si do svého notebooku nainstalovat program AnyDesk, který pachateli umožnil přístup do jeho zařízení. To se taky stalo. Neznámý muž ji přiměl, aby se na tomto notebooku (kde byl již nainstalovaný a aktivní zmíněný program) přihlásila do svého internetového bankovnictví. Po přihlášení začal její účet ovládat, ale s pachatelem byla stále telefonicky v kontaktu. Na účet jí během hovoru přišly čtyři platby o celkové částce necelých 750 000 Kč, o jejichž původu nic nevěděla. I přesto ale na základě pokynů potvrzovala převody těchto peněz na další, pro ni neznámý, bankovní účet. Při manipulaci s jejím účtem jí neznámý pachatel navíc odčerpal necelých 17 000 Kč. Případem se zabývá oddělení hospodářské kriminality v Přerově. V tomto případě je žena jak v pozici poškozené, tak i podezřelé z trestného činu legalizace výnosů trestné činnosti z nedbalosti, protože přes svůj účet nechala protéci částku blížící se tři čtvrtě miliónu korun, aniž by věděla odkud peněžní prostředky pocházejí, komu patří, nebo z jakého důvodu ji byly na její účet připsány.

Vedoucí oddělení hospodářské kriminality npor. Michal Horun upozorňuje na praktiky podvodníků a nabádá k ostražitosti. Varuje před zkratkovitým jednáním bez racionální úvahy, která je umocněná vidinou získání finančního zisku, aniž byste se na něm předtím jakkoli podíleli.

„V podstatě jde o to, že vás neznámá osoba zkontaktuje prostřednictvím telefonu pod záminkou, že jste někdy v minulosti měli zájem o investici do kryptoměny, a že mají pro vás určitou částku k vyplacení. Pod touto legendou vás přesvědčí, abyste si do svého počítače nainstalovali program pro vzdálený přístup k počítači, nejčastěji to bývá program AnyDesk. Následně vás nechají přihlásit se do internetového bankovnictví, a díky vzdálenému přístupu mají pod kontrolou veškeré transakce, které se na vašem účtu odehrávají. Na váš účet poté proudí statisíce korun, u nichž následný převod na další účty nechají potvrdit prostřednictvím vašeho jedinečného 3D security klíče a vy takto nevědomky pomůžete legalizovat peněžní prostředky, které byly získány trestným činem. Mimo přeposílání peněžních prostředků, vám za vašeho dohledu vyluxují i vaše peněžní prostředky, které jste na účtu měly. I když jste ve věci poškozeni, tím, že vám z účtu zmizely peněžní prostředky, tak za poskytnutí vašeho účtu a přeposílání cizích peněžních prostředků přes něj vám hrozí odpovědnost za trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti“.


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
podlahy poker