Krimi

„Grate a Finis“: největší zásah na drogové scéně v historii kraje! Jeden pachatel je na útěku

Šest zatčených, jeden pachatel na útěku, sedm varen, kilogram pervitinu a milion v hotovosti. Policie zakončila dlouho připravovanou akci, díky níž byla zničena síť výrobců a dealerů, zásobující pervitinem Moravu, východní Čechy i Polsko.

Pachatelé u sebe měli zhruba milion korun v hotovosti | Foto: Policie ČR

Ve čtvrtek 9. června kriminalisté z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zadrželi organizovanou skupinu osob, která se podílela na závažné drogové trestné činnosti. Po několikaměsíční přípravné operativní práci kriminalisté přistoupili k realizaci.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání celkem sedmi osob, šest pochází ze Šumperska a jeden ze zahraničí. Všichni byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Šest jich bylo zadrženo, sedmý je na útěku.

Sedm mužů ve věku od třiceti do pětapadesáti let (30, 30, 33, 38, 49, 50 a 55 let) se měli protiprávního jednání dopustit tím, že nejméně od podzimu roku 2020 do 9. června 2022 se jako členové organizované skupiny vědomě podíleli na organizaci a obchodu s chemikáliemi potřebnými k nelegální výrobě metamfetaminu (tzv. pervitinu). A to od nákupu chemických látek, léčiv a dalších potřebných komponent potřebných k výrobě drog, přes samotnou výrobu metamfetaminu, až po jeho následnou distribuci. Působili nejen na území České republiky, zejména v Olomouckém kraji, hlavně v okrese Šumperk a v Pardubickém kraji, ale také v Polské republice. Vytvořili organizovanou skupinu osob, ve které měl každý svou dílčí úlohu. Každý svým částečným jednáním přispěl k výrobě metamfetaminu, a to ve velkém rozsahu. Jejich cílem byl maximální finanční zisk.

Na samotné realizaci pracovalo přes osmdesát policistů a kriminalistů. Mimo olomouckých krajských kriminalistů to byli kolegové z toxi týmů územních odborů Olomouc, Šumperk, Prostějov, Přerov a Jeseník, policisté ze zákrokového a asistenčního družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení krajského ředitelství, dále policisté ze Zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, kriminalisté z odboru kriminalistické techniky a expertíz Frýdek – Místek a policisté Krajského ředitelství policie Královehradeckého kraje.

V rámci realizace bylo provedeno celkem sedmadvacet domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Při nich bylo zajištěno sedm laboratoří s chemikáliemi a nástroji potřebnými k výrobě metamfetaminu a také věci potřebné k jeho distribuci. Bylo zajištěno tři a čtvrt kilogramů léčivých přípravků, obsahující pseudoefedrin způsobilý k výrobě metamfetaminu, dále jedno kilo metamfetaminu (pervitinu), finanční hotovost jeden milion korun a dva motocykly.

Všem obviněným mužům hrozí tresty odnětí svobody na deset až osmnáct let. Pět obviněných mužů je stíháno vazebně a jeden na svobodě, sedmý pachatel Adam Michal uprchl a policie ho intenzivně hledá. Bylo po něm už vyhlášeno ceostátní pátrání. 

"Po sedmém uprchlém muži ze Šumperska pátráme. Třicetiletý muž je vysoký zhruba 185 cm, střední postavy. Žádáme občany, kteří hledaného muže spatřili, nebo by věděli, kde se zdržuje, aby ihned volali na bezplatnou telefonní linku 158 nebo kontaktovali nejbližší policejní služebnu," říká mluvčí policie Libor Hejtman.

V rámci Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje již několik let působí specializovaný toxi tým, který od roku 2018 zahájil trestní stíhání u 1 106 osob a odhalil 105 varen a 55 nelegálních pěstíren. Letošní rok je už nyní možné zejména díky této vydařené akci považovat za nejúspěšnější období za necelých pět let existence a práce tohoto týmu. 


Na snímku vpravo hledaný ADAM MICHAL (narozen 13. 9. 1991) z okresu Šumperk. Podle policie není pachatel ozbrojený a není nebezpečný. Zdroj: Policie ČR


Skupina vyráběla drogy ve velkém měřítku | Foto: Policie ČR


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Štěpánov hody
INZERCE
podlahy poker