Opilá spolujezdkyně nadávala policistům. Jiný opilec řídil silný džíp

Možná si chtěli trochu upustit páru po náročném týdnu. To však řidiče za volantem z pití alkoholu neomlouvá nikdy. V pátek 26. února kousek u Oseku nad Bečvou strhla těžce opilá 35letá řidička auto mimo vozovku. Policisty nevnímala dobře hlavně její spolujezdkyně, která policistům nadávala a odmítala roušku. Jiný opilec byl stejný den zadržen v silném terénním voze u Olšovce. Oba případy nezodpovědného jednání se obešly bez tragických následků.

Nejen mladí lidé ale na Přerovsku i dospělé ženy a muži na úsvitu středního věku zapomínají, že opilý člověk nesmí za volant. Foto: Nemyslíš, zaplatíš! FB kampaně

Opilá žena s opilou agresivní kamarádkou

V pátek hodinu po poledni se stala v katastru obce Lipník nad Bečvou na cyklostezce v lokalitě zvané „U Splavu“ dopravní nehoda. 35letá žena řídila osobní vozidlo Daewoo Matiz ve směru od Oseku nad Bečvou, po projetí pravotočivé zatáčky se lekla protijedoucího vozidla a strhla řízení vlevo. Díky tomuto manévru vyjela mimo komunikaci, kde narazila do plotu a stromu. Jízdu nezvládla s největší pravděpodobností díky tomu, že sedla za volant pod vlivem alkoholu, což se potvrdilo dechovou zkouškou. Hlídka u ní naměřila hodnoty 2, 40 a 2, 36 promile alkoholu v dechu, tedy stav těžké opilosti.

Podezřelá ani její spolujedoucí na předním sedadle neštěstí nebyly zraněny. Nicméně o pět let starší spolujezdkyně reagovala podrážděně, hlídku na místě nehody častovala vulgárními výrazy, snažila se dostat do služebního vozidla a nedbala na výzvy policistů, aby si zakryla dýchací cesty rouškou s ohledem na nedodržování vzdálenosti. Nakonec nebylo jiného východiska a proti agresivní ženě museli příslušníci použít donucovací prostředky. Skončila na služebně, kde s ní byly provedeny potřebné úkony. Její jednání bylo kvalifikováno jako přestupkové. Dechovou zkoušku na alkohol odmítla. Při nehodě vznikla předběžná škoda 11 000 Kč. Řidička je podezřelá z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a na rozdíl od své spolucestující si nechala v nemocnici odebrat krev.


U Olšovce další opilec , tentokrát v silném džípu 

Ve stejný den, naštěstí bez vážných následků, řídil pod vlivem alkoholu osobní vozidlo Jeep Grand Cherokee 40letý muž v katastru obce Olšovec. Před polednem byl zastaven a kontrolován hlídkou dopravních policistů u autobusové zastávky. Po zastavení vozu byl vyzván k provedení dechové zkoušky, která byla pozitivní. Hodnoty na měřícím zařízení nebyly nikterak bezvýznamné, protože se zastavily na číslech 1, 30 a 1, 26 promile alkoholu v dechu. S vyšetřením v nemocnici řidič nesouhlasil. Na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a pokračovat v jízdě mu hlídka zakázala. Ve zkráceném přípravném řízení mu bylo sděleno podezření ze stejného trestného činu jako jeho předchůdkyni v havarovaném Daewoo.  


Každý desátý mrtvý na silnici je kvůli alkoholu

Přerovské silnice zřejmě tentokrát hlídal anděl strážný. Alkohol za volant nepatří a tentokrát nemělo nezodpovědné jednání řidičů tragické následky! Podle organizace BESIP stojí alkohol za 11 procenty všech úmrtí na českých silnicích. V roce 2018 bylo evidováno 4 626 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu (tj. 4,4 % z celkového počtu), při kterých bylo usmrceno 62 osob (tj. 11 % z celkového počtu), těžce zraněno 208 osob a lehce zraněno 2 061 osob. 

Podle expertů BESIP alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu při řízení vozidla a přeceňování řidičských schopností, ale má i výrazný vliv na periferní vidění řidiče. Zvýšená míra alkoholu v krvi řidiče způsobuje tzv. „tunelové vidění“. To znamená, že zorné pole řidiče se při zvyšující se hladině alkoholu v krvi snižuje a řidič je schopný čím dál tím méně vnímat celý prostor před sebou. Ve srovnání se střízlivým řidičem, vnímá řidič s 0,8 ‰ alkoholu v krvi necelé prostoru a řidič s 1,8 ‰ alkoholu v krvi již jen necelou třetinu.

Jinak řečeno, i když opilý řidič pojede pomalu, jeho zorné pole je snížené, a to je zdrojem potenciálních konfliktů i závažných dopravních nehod. Nehody pod vlivem alkoholu vykazují násobně vyšší závažnost než všechny ostatní automobilové nehody. 


Zda mířily ženy u Oseku na návštěvu tchýně, nebo zda za příbuznou se stejným titulem vyrazil i opilec v džípu, to policie neuvedla. A ani to není důležité. Zkrátka s alkoholem v krvi se za volant nikdy nesedá. Riziko je až příliš vysoké a to i v nízké rychlosti. Foto: FB BESIP 



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Auto_Kubíček
INZERCE
Radio Haná