Zprávy

I Přerov najdete na unikátní mapě koronaviru v Olomouckém kraji

Komplexní informace o rozšíření koronaviru v Olomouckém kraji z různých zdrojů ve spojení s interaktivní mapou na jednom místě – to je výsledek čtyřiadvacetihodinového online hackathonu studentů katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Unikátní webová aplikace nabízí přehlednou mapu s aktuálními počty nakažených v obcích s rozšířenou působností, uzavírky obcí i hraničních přechodů či vícezdrojový generátor zpráv.

Momentálně je do aplikace napojeno deset zdrojů informací. Vlastní sběr aktualit z nich probíhá automaticky, studenti ale zprávy verifikují a také je následně lokalizují do mapy a zveřejňují. Zdroj: https://gis.upol.cz/covid/mapa/

Na jednom místě nalezne návštěvník informace ze zpravodajských webů, z vývěsek samospráv, sociálních sítí politiků nebo z krajské hygienické stanice. „Informací o koronaviru v kraji máme dostatek, ale jsou roztříštěné, nekonzistentní a z různých zdrojů. Naším cílem bylo shromažďovat informace na jednom místě tak, aby čtenář měl vše na jednom místě a zároveň měl možnost každou informaci lokalizovat do mapy. Zjednodušeně řečeno, aby si čtenář mohl vybrat oblast, která jej primárně zajímá, a měl informace právě z ní a o ní,“ řekl za katedru geoinformatiky Rostislav Nétek, pod jehož vedením aplikaci desítka studentů vytvořila. 



V mapě jsou označeny také uzavřené obce na Litovelsku a Uničovsku. Mapa také potvrzuje zatím nadprůměrně dobrou situaci v Přerově. Relativně vyšší počty infikovaných osob jsou zatím evidovány v rámci přerovského okresu na Hranicku. 


S nápadem přišel student, pomohl virtuální hackathon

Původně nápad na semestrální práce jednoho studenta se celkem rychle přetransformoval do představy sofistikovanější mapové aplikace s novinkami o koronaviru. „Postupně se přidávali další studenti s dalšími nápady, až jsme se rozhodli v pondělí nápad pojmout formou virtuálního hackathonu,“ dodal Nétek. Momentálně je do aplikace napojeno deset zdrojů informací. Vlastní sběr aktualit z nich probíhá automaticky, studenti ale zprávy verifikují a také je následně lokalizují do mapy a zveřejňují. Aplikace se i nadále vyvíjí, obsahově doplňuje a vylepšuje. To vše na dálku, online a v časové tísni. „Ať je současná situace jakkoli kritická, interaktivní mapa našich studentů ukazuje, že to, co se u nás naučili, umějí obratem využít ve prospěch Olomouckého kraje. Sami si rozvrhují práci, diskutují a několik hodin denně přes Skype vše konzultují. A nám nezbývá než jejich aktivitu podporovat a pomáhat jim rozšiřovat informace v aplikaci,“ doplnil vedoucí katedry geoinformatiky Vít Voženílek.  

Mapovou aplikaci najdete na stránkách https://gis.upol.cz/covid.


Šikovné hlavy tvrdí své kvality, navzdory vyhrocené situaci na univerzitě

Profesionálové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého patří dlouhodobě k špičce toho, co nabízí druhá nejstarší univerzita v Česku. O Univerzitě Palackého ale v poslední době kolují spíše negativní zprávy. Dobré jméno olomouckého alma mater kazí především vnitřní sváry a kritizované přešlapy současného rektora. Ten podle svých kritiků hazarduje s pověstí univerzity. Rektor Univerzity Palackého, Jaroslav Miller, je totiž považován za jednoho z nejproblematičtějších šéfů druhé nejstarší univerzity v našich zemích. Jeho vedení je vytýkán především nedostatek komunikace, arogance a slabé manažerské schopnosti.

V poslední době rektor Miller zažívá horké chvíle a čelí kritice emeritních rektorů, kteří dokonce k současné situaci na Univerzitě Palackého vydali veřejné memorandum. Se svými plány narazil rektor Miller, jinak historik ze Šumperka, právě na půdě Přírodovědecké fakulty, která se nelibě staví rektorovu zvláštnímu plánu založit vysokoškolský ústav CATRIN. "K žádoucímu cíli nejspíš nepovede dát se vydírat výhrůžkami množstvím výpovědí a stávkovou pohotovostí", uvedli k vyhrocené situaci emeritní rektoři ve svém memorandu. 

Většině studentů a zaměstnanců univerzit nezbývá než doufat, že rozkoly ve vedení Univerzity Palackého nebudou mít dlouhého trvání a nebudou vrhat špatné světlo na práci špičkových univerzitních týmů. O odvolání rektora Millera z jeho funkce se zatím diskutuje podle zdrojů z vedení některých fakult jen hypoteticky.