Zprávy

Bezpečnostní rada Olomouckého kraje řešila koronavirus

Kvůli aktuální situaci ohledně šíření koronaviru zasedla ve středu 26. února Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. V čele s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem se její zástupci zabývali připraveností regionu na případný boj s nebezpečnou nákazou.

Z jednání bezpečnostní rady Olomouckého kraje: 1. náměstek hejtmana Jiří Zemánek (ČSSD) a hejtman Ladislav Okleštěk (ANO 2011). Zdroj foto: Olomoucký kraj.

"V první řadě chci všechny obyvatele kraje požádat, aby zbytečně nepodléhali panice. Výskyt koronaviru v České republice zatím nebyl potvrzen,“ řekl hejtman Okleštěk (ANO) těsně po jednání bezpečnostní rady. 

Rada přesto přijala několik preventivních opatření. Informovat o nich bude nejen na webových stránkách kraje, ale obrátí se také přímo na města a obce. Ty pak podrobnosti poskytnou svým obyvatelům.

„Nejdůležitější je, aby lidé, kteří se domnívají, že mohou být koronavirem nakaženi, telefonicky kontaktovali svého obvodního lékaře a o této skutečnosti ho informovali. Lékař jim poradí, co mají dělat dál,“ vysvětlil Okleštěk.

Lidé by také měli zvážit výjezdy do oblastí, v nichž už byla nemoc prokázána. Hejtmanství navíc v současné době pracuje na zajištění dostatečného množství ochranných pomůcek, které v případě potřeby rozdá složkám integrovaného záchranného systému, aby mohly účinně pomáhat.

„Už v lednu jsem také prověřil, jak je na situaci připraveno jediné infekční oddělení v kraji, které sídlí v prostějovské nemocnici. Byl jsem ujištěn, že lůžek je tu dost a kapacitu lze ještě rozšířit,“ uzavřel hejtman.

V přerovském regionu se zatím nákaza neprojevila. Hrozící pandemie však nadále straší mnoho spoluobčanů. Roste poptávka po trvanlivých potravinách jako jsou konzervy, těstoviny nebo základní potraviny jako cukr, mouka a další. Problémem se stává nedostatek vody, který zřejmě bude potvrzen suchým létem.