Společnost

Hra o senátorský trůn: SPD proti všem

Vůdce, podnikatel v cestovním ruchu a Japanočech v jedné osobě, Tomio Okamura, patří dlouhodobě mezi nejviditelnější politiky. Je jedno, jak se jeho partaj jmenuje. Je jedno proti komu aktuálně bojuje. Český národ děšený údajnou epidemií coronaviru má opět větší chuť volit extremistické slibotechny před méně křiklavými politiky. Má šanci na Přerovsku být zvolen do Senátu někdo s nálepkou Strany přímé demokracie Tomia Okamury (SPD)?

Slíbí cokoliv, protože ví, že slibem nezarmoutí. Například z poslední doby jsou viditelné i billboardy, kde SPD slibuje miliony korun za každé dítě. Jako z reklamy na stavební spoření je jiný plakát z propagandy SPD. Zdroj foto: SPD Přerov/Facebook.

Co přesně a jak chce pro rodinu SPD dokázat prosadit v krajském zastupitelstvu, to není jasné nikomu. ČSSD ale tento recept kdysi vyšel, když krajské volby vyhrála s podobně demagogickým požadavkem na zrušení poplatků u lékaře. Sice s tím samotný Olomoucký kraj nemohl vůbec nic udělat, nicméně slibem nezarmoutíš.


Je Senát místo pro zkušené nebo pro extremisty? 

Senát má být místem pro rozumné, životem poučené a moudré lidi, kteří mimo politiku něco v životě dokázali. A tudíž neberou senátorský trůn jako životní trafiku. Taky proto se do Senátu volí lidi starší 40 let. A právě proto, že do něj volí osobnosti přímo široká veřejnost, mohou v Senátu sedět různé podivné existence.

V poslední době na sebe upozornila zmatená KDU-ČSL lustracemi a následnou podporou homosexuálů a nutkavou potřebou importovat do ČR mladé muže ze Sýrie. Za lidovce má Přerov v Senátu Jitku Seitlovou. Druhý extrém reprezentuje například SPD. Ti jsou naopak silně proti, hlavně proti uprchlíkům a dále proti všemu, kde cítí šanci na politické body. Tuto schopnost okopírovali od lidovců a svá témata zase sebrali u ČSSD. Výsledný mix okořeněný špetkou nacionalismu a se samurajem Okamurou v čele je atraktivním politickým produktem. Dost atraktivním na to, aby konkuroval a porážel jiné politické strany.


SPD nelze podceňovat! 

Adolf Hitler byl na začátku své politické kariéry mnoha lidem pro smích. On se však nevzdal, rval se o své místo, postupně, cílevědomě a chytře. Stále dokola opakoval stejné fráze, stále stejně útočil. O výsledcích jeho odhodlání se dokonce učíme v dějepise a pro nevěřící Tomáše se doporučují exkurze do Osvětimy.  

Hitler měl Židy, Dělnická strana a SPD a další extrémisté mají aktuálně zase za nepřítele hordy imigrantů. Rozhodně nelze souhlasit s ilegálním přistěhovalectvím, natož s nesmyslem dovozu 40 bojeschopných mladých mužů, o kterých sní europoslankyně Šojdrová (KDU-ČSL) z Kroměříže. Rozhodně je však třeba se mít na pozoru, proč jedni tolik tlačí do Česka dovoz uprchlíků (KDU-ČSL) a jiní jsou tak silně proti jakékoliv humanitární pomoci lidem s tmavší pletí, než mají Češi (např. SPD). Vládnutí znamená mnohem větší odpovědnost než vyřvávání jedním nebo druhým směrem. Vládnutí a vedení státu - to je velká moc, která vyžaduje cit, umění a jistou životní zkušenost.

NSDAP v čele s Hitlerem byla taky volena v demokratických volbách. Němci tehdy uvěřili dlouhodobě opakované propagandě. Ostatní demokratické strany tupě přešlapovaly na místě, až jim zbyly oči pro pláč.

Okamura si pečlivě vybírá témata, která mu přenechaly jiné strany. Starat se o rodiny, děti, důchodce, dbát o bezpečnost státu. To přece chce každý! Co by se však s naším státem stalo, kdyby ho vedli extremisté pod Okamurovou taktovkou, nechtějme raději ani spekulovat.


SPD je produktem neschopnosti nebo zaprodanosti jiných

Ale politika je taky marketing, schopnost vyhrávat volby. Impotentní ČSSD na to zapomněla, a proto leží na politickém dně. Podivným tématům stále více zaprodaná KDU-ČSL tam spadne brzy, protože ani marketingem nevymaže z paměti lidí nepopulární likvidaci české krajiny nebo třeba zmíněnou podporu imigrace mladých Syřanů. To je prostě už moc i na trpělivé milostiplné křesťany.  

SPD dělá pravý opak, což se jí daří a má za to například 19 křesel v Poslanecké sněmovně a hned 3 mandáty v zastupitelstvu města Přerova. A pozor, za Olomoucký kraj má SPD ve Sněmovně dokonce dva poslance! SPD má podobnou taktiku jako KSČM, ale oproti zastarávajícím komunistům mají Okamurovci tah na branku a nezatěžují se nějakou složitou ideologickou debatou.

A právo volit má každý občan naší země. A tak se prostě občas stane, že se do volených zastupitelských orgánů dostanou díky hlasu lidu i extremisté. Ať už jsou to komunisti, Věci veřejné nebo právě z poslední doby SPD. Jejich síla tkví mimo jiné v tom, že jen velmi těžko se dá poukazovat na nebezpečí jejich zavádějícího pojetí politiky. Chce tu snad někdo uprchlíky? Nepodporovat rodiny? Nechce snad někdo stromy v krajině? Byla snad Šabatová dobrá ombudsmanka? Jak jednoduché… S populistickými hesly SPD může kdekdo souhlasit… Dává to logiku? Dává. Tak proč je nevolit? Protože se historicky opakovaně prokázalo, kam vede taková demagogická politika, kde končí bezbřehý populismus…


SPD oslovuje všechny

Sliby SPD se líbí všem vrstvám obyvatelstva a snad kromě ANO 2011 tu není nikdo jiný, kdo by nabízel jasnou alternativu k tradičním stranám. Piráti jsou sice taky nová strana, ale jsou nečitelnou velkou neznámou, a láska k EU a divné názory jim důvěryhodnosti zrovna nepřidávají. ODS zůstává zmatená, nerozhodná a nepřehledná. TOP 09 a KDU-ČSL jsou dnes už prašť jako uhoď a o milovníky slabých řešení a planých slibů bojují marně. STAN jim zdatně sekunduje. ČSSD se pohřbila sama. KSČM žije z podstaty a nostalgie. SPD tak má skutečně velmi silnou pozici a jen bláhový politický analytik by Okamurovce podceňoval.  Je snad v Česku někdo kromě KDU-ČSL, TOP09, STAN apod., kdo by se této paní zastával? SPD tak dobře ví, na koho zaměřit hněv. Zdroj: Facebook SPD.


Do voleb se ještě uvidí

Politickou stranu SPD ještě nezakázali, proto má podobně jako KSČM zatím své místo na politické mapě přerovského senátního volebního okrsku č. 63. Jméno svého kandidáta Okamurovci ale zatím neoznámili. Nemají příliš z čeho vybírat, senátní volby jsou hodně o osobnostech a každý kandidát jde s kůží na trh. Jedna věc je vypisovat na sociálních sítích nesmysly, druhá je stát před lidmi bez poslanecké imunity a prosazovat program SPD. Na to musí být odvaha nebo nedostatek rozumu. Obojí si však dnešní politický marketing žádá. Uvidíme, jakého králíka z klobouku SPD vytáhne. Jestli vůbec nějaký bude, tak spíše bílý než černý a zřejmě bude s puškou v ruce zpívat husitské chorály. Vhodným kandidátem by mohl být Petr Maus nebo mezi lidmi v Přerově trochu známý Dan Chromec.  


Shrnuto a podtrženo, SPD nemá veliké šance ovlivnit senátní volby. Jejich kandidát, pokud vůbec nějaký bude, má prachmizernou naději dostat se do druhého kola. Lidé už mohou být unaveni z hysterického slibování a bití na poplach před neexistujícími hrozbami. Volbu SPD lze přesto doporučit tomu, koho netrápí skutečné problémy a má rád rychlá řešení slibovaná lacinou rétorikou.


Petr Maus (SPD)

Výhody v boji o Senát: 

• nemá žádnou politickou minulost, nic neudělal, takže mu zatím není možné něco vyčítat

• jeho strana má šikovný marketing a Petr Maus ve stranické hierarchii stoupá výš a výš

• Tomio Okamura je mediálně protřelý a oblíbený vůdce, být s ním na fotce se lidem líbí


Nevýhody v boji o Senát:

• není jasné, co by v Senátu kromě vyhánění uprchlíků prosazoval

• není u lidí známý a mezi spolustraníky nemá stabilní podporu

• i kdyby byl zvolen, podobně jako jiní kandidáti marginálních stran sám nic neprosadí

• SPD někteří označují za populisty řídící se heslem „kam vítr, tam plášť“


Tímto příspěvkem končíme první kolo série článků „Hra o senátorský trůn“. Děkujeme všem čtenářům za podporu, za Vaše názory. Děkujeme našim přispěvatelům za publikační činnost. Děkujeme taky všem, kdo veřejně nebo skrytě uráželi naši práci. Když jsme si vzali na paškál přerovské strany Piráti nebo Společně pro Přerov, byli jsme vykázáni z veřejných skupin na Facebooku, které tito ovládají. Ostatní politické strany respektovaly svobodu slova. Někdo kritiku unese, jiní se uráží. Na podzim rozhodneme my, voliči, a přejme si šťastnou ruku ve volbách nejen do Senátu.


Tým přispěvatelů a redakce Přerovského Reje.PŘÍŠTĚ:

Velké shrnutí: Kdo je favorit? Proč koho volit?


Minulé díly:

Trikolóra, čtěte ZDE

STAN, čtěte ZDE

TOP09, čtěte ZDE

KSČM, čtěte ZDE

KDU-ČSL, čtěte ZDE

Piráti, čtěte ZDE

ČSSD, čtěte ZDE

ODS, čtěte ZDE

ANO 2011, čtěte ZDE